• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(101)/2016

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  20.05.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Pomiar odchylenia próbek Almena.

    Pomiar odchylenia próbek Almena.

    Strona 1 z 2

    W zależności od kąta β padania ziaren śrutu oraz od prędkości v strumienia ścierniwa, możemy wyszczególnić dwa główne efekty działania śrutu na powierzchnię obrabianą: umocnienie warstwy wierzchniej przez uderzenia (tzw. kulowanie) oraz czyszczenie przez zdzieranie.

    Efekt działania śrutu na powierzchnię obrabianą

    Kulowanie (ang. shot peening – SP) to dynamiczna, powierzchniowa obróbka plastyczna. W skrócie polega na wprowadzeniu naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej. Powierzchnia w czasie procesu jest „bombardowana” medium obróbczym (najczęściej w postaci śrutu lub kulek szklanych), który uderzając w materiał, powoduje na powierzchni niewielkie wgniecenia.
    Aby takie wgłębienie mogło powstać, oczywiste jest, że powierzchnia materiału obrabianego musi ulec odkształceniu. To odkształcenie powierzchni zmniejsza objętość materiału obrabianego oraz wprowadza naprężenia. Dzięki naprężeniom ściskającym obrabiana powierzchnia zyskuje m.in. zwiększoną odporność na zmęczenie.
    Tradycyjnie rozumiane śrutowanie stosowane jest przede wszystkim w celu oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń. Tutaj liczy się głównie: skrawność strumienia śrutu, odpowiednia chropowatość i czystość otrzymanej powierzchni. Zasadniczym celem śrutowania jest przygotowanie powierzchni do późniejszej eksploatacji lub do innych operacji – malowania, emaliowania, gumowania itp.

    Test Almena

    Próba Almena (opracowana i opatentowana przez Johna O. Almena w pierwszej połowie XX wieku) wykorzystywana jest do mierzenia energii kinetycznej ziaren ścierniwa – intensywności obróbki. Polega ona na pomiarze wysokości ugięcia (odchylenia od położenia równowagowego) znormalizowanych próbek kontrolnych w postaci metalowych pasków (wykonanych ze stali sprężynowej), które poddane zostały działaniu założonego medium. Próbki te mocowane są w specjalnie do tego celu przygotowanych uchwytach.
    Wskutek działania ścierniwa, powierzchnia próbek, na którą oddziałuje medium obróbcze, zostaje rozwinięta. W efekcie jest większa niż druga strona próbki, która nie była obrabiana. Próbka zostaje „wygięta”, a my znając wartość tego ugięcia (podawaną w mm), możemy określić intensywność obróbki.

    W zależności od energii kinetycznej procesu obróbki stosowane są trzy typy próbek, różniących się grubością: C (0,8 mm), A (1,3 mm) i N (2,4 mm). Dzięki tej metodzie – mając wartość ugięcia i czas procesu – możemy określić optymalną intensywność obróbki. Powyższą metodę opracowano głównie w celu kontroli procesu kulowania. Warto wspomnieć, że oprócz zbadania głównego parametru – intensywności, test Almena pozwala np. określić stopień pokrycia powierzchni obrabianej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rysunek 1. Strumień śrutu i kąty padania ziaren na powierzchnię.
    Rysunek 2. Działanie ziarna śrutu na powierzchnię obrabianą.
    Rysunek 3. Uchwyt do mocowania próbek kontrolnych.
    Rysunek 4. Pomiar odchylenia próbek Almena.
    Rysunek 5. Urządzenie do przeprowadzania testu Ervina w laboratorium firmy Eisenwerk Würth GmbH.
    Rysunek nr 6. Straty śrutu w zależności od ilości cykli.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(101)/2016

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne