Czy ścierniwa metalowe wytwarzają niebezpieczne pyły dla otaczającego środowiska naturalnego? Część 2
W „Lakiernictwie Przemysłowym” w numerze 6 z 2019 roku zebrałem dane o ścierniwach metalowych i ich pyleniu wewnątrz komory śrutowniczej, gdyż tylko takie badania były podejmowane i skupiały się na pyłach w środowisku pracy i ich wpływie na zdrowie pracowników. Pracownik w komorze śrutowniczej chroniony jest przez specjalny skafander z kaskiem przewietrzanym, do którego dostarczane jest powietrze oczyszczane przez filtr węglowy z zanieczyszczeń pyłowych, gazów i olejów. Pamiętajmy jednak, że pył drobny, mający zdolność do tworzenia zawiesiny w powietrzu, porywany jest w komorach śrutowniczych przez wentylator wyciągowy do separatora zanieczyszczeń, a następnie do filtra, skąd wydalany jest przez komin do otoczenia. Stamtąd może być porywany przez wiatr do atmosfery, gdzie znajdują się podobne pierwiastki śladowe, jakie zawierają śruty.
Rodzaje pyłów w powietrzu
Pyłem jest faza stała układu dwufazowego gaz – ciało stałe, jeśli stopień rozdrobnienia ciała stałego jest tak duży, że w nieruchomym powietrzu o ciśnieniu 760 mmHg, temperaturze 20°C i wilgotności względnej <50% ziarna ciała stałego, na które działa tylko siła ciążenia, po bardzo krótkim okresie przyspieszenia wskutek oporu przepływu ośrodka, będzie opadał ze stałą prędkością mniejszą od 500 cm/s lub będzie wykonywał ruchy Browna (drgające). Aerozol definiuje się jako zawiesinę cząstek stałych, ciekłych lub stałych i ciekłych w fazie gazowej o pomijalnej prędkości opadania. Termin „pył zawieszony” jest stosowany w odniesieniu do fazy rozproszonej aerozolu.
Obecnie stosowany jest następujący podział pyłów:
całkowity pył zawieszony TSP w powietrzu, pył PM10 – poniżej 10 μm, pył PM2,5-10 – a także PMc – pomiędzy 2,5...Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)