• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.10 - 31.12 Julian

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 6(134)/2021

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  6 miesięcy temu  16.12.2021, ~ Administrator   

  Strona 1 z 4

  Czy ścierniwa metalowe wytwarzają niebezpieczne pyły dla otaczającego środowiska naturalnego? Część 2

  W „Lakiernictwie Przemysłowym” w numerze 6 z 2019 roku zebrałem dane o ścierniwach metalowych i ich pyleniu wewnątrz komory śrutowniczej, gdyż tylko takie badania były podejmowane i skupiały się na pyłach w środowisku pracy i ich wpływie na zdrowie pracowników. Pracownik w komorze śrutowniczej chroniony jest przez specjalny skafander z kaskiem przewietrzanym, do którego dostarczane jest powietrze oczyszczane przez filtr węglowy z zanieczyszczeń pyłowych, gazów i olejów. Pamiętajmy jednak, że pył drobny, mający zdolność do tworzenia zawiesiny w powietrzu, porywany jest w komorach śrutowniczych przez wentylator wyciągowy do separatora zanieczyszczeń, a następnie do filtra, skąd wydalany jest przez komin do otoczenia. Stamtąd może być porywany przez wiatr do atmosfery, gdzie znajdują się podobne pierwiastki śladowe, jakie zawierają śruty. 

  Rodzaje pyłów w powietrzu 
  Pyłem jest faza stała układu dwufazowego gaz – ciało stałe, jeśli stopień rozdrobnienia ciała stałego jest tak duży, że w nieruchomym powietrzu o ciśnieniu 760 mmHg, temperaturze 20°C i wilgotności względnej <50% ziarna ciała stałego, na które działa tylko siła ciążenia, po bardzo krótkim okresie przyspieszenia wskutek oporu przepływu ośrodka, będzie opadał ze stałą prędkością mniejszą od 500 cm/s lub będzie wykonywał ruchy Browna (drgające). Aerozol definiuje się jako zawiesinę cząstek stałych, ciekłych lub stałych i ciekłych w fazie gazowej o pomijalnej prędkości opadania. Termin „pył zawieszony” jest stosowany w odniesieniu do fazy rozproszonej aerozolu. 

  Obecnie stosowany jest następujący podział pyłów: 

  całkowity pył zawieszony TSP w powietrzu, pył PM10 – poniżej 10 μm, pył PM2,5-10 – a także PMc – pomiędzy 2,5...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Tabela 1. Zawartość szkodliwych składników w śrucie staliwnym wysokowęglowym G w µg/m3 wg KTA Tator oraz przekroczenia wartości odniesienia i procent ilości początkowej poszczególnych pierwiastków.
  Tabela 2. Porównanie ilości wykrytych pierwiastków w 1 gramie śrutu z ich zawartością w najbardziej nośnych pyłach ze strefy zewnętrznej stanowiska śrutowania śrutem ostrokrawędziowym staliwnym w doświadczeniu KTA Tator Inc.
  Tabela 3. Skutki niewentylowania komory śrutowniczej w przerwach od śrutowania.
  Tabela 4. Skład pyłów wdychanych PM10 i respirabilnych PM2,5 podczas śrutowania śrutem staliwnym wg badań Hanis Zakari i innych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(134)/2021

  Reklama
  C1 - prenumerata