• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 3(137)/2022

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  6 miesięcy temu  08.07.2022, ~ Administrator   

  Kąpiel odtłuszczająca z unoszącą się na powierzchni warstwą oleju – brak separatora oleju.

  Kąpiel odtłuszczająca z unoszącą się na powierzchni warstwą oleju – brak separatora oleju.

  Strona 1 z 3

  Jak lakiernicy unikają błędów we wstępnej obróbce chemicznej

  Przyczepności powłoki nie można uzyskać na podłożach metalowych bez odpowiedniej obróbki wstępnej. Jednak w praktyce często bagatelizuje się ten temat, niezbędny w procesach powlekania. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w analizie laboratorium eksperckiego Dr. Herrmann GmbH: w 38% przypadków brak lub nieprawidłowa obróbka chemiczna jest głównym źródłem błędów w zbadanych przypadkach uszkodzeń powłok. Po prawie 20 latach pracy ekspert w dziedzinie ochrony antykorozyjnej i malowania proszkowego wraz ze specjalistami ze swojego laboratorium przeanalizował teraz ponad 1150 przypadków uszkodzeń. Przyczyny uszkodzeń, które w sposób obiektywny określono za pomocą szerokiej gamy metod pomiarowych i analitycznych, zostały skategoryzowane i przypisane do dziewięciu obszarów z zakresu technologii powlekania (patrz tabela). Przyczyny błędów będą analizowane i przedstawiane w kilkuczęściowym cyklu artykułów w czasopiśmie „BESSER LACKIEREN”.

  Uszkodzenia będące następstwem nieodpowiedniej wstępnej obróbki chemicznej są zwykle spowodowane niewystarczającym odtłuszczeniem i/lub oczyszczeniem powierzchni metalowej. Na dostarczonych elementach przeznaczonych do malowania mogą znajdować się zanieczyszczenia, takie jak olej, smar, wosk, kurz, popiół, sól i stare powłoki lub specyficzne osady, takie jak tlenki, zendra lub przebarwienia spowodowane spawaniem. Wszystkie te zanieczyszczenia muszą być dokładnie usunięte przed malowaniem, w przeciwnym razie znacznie pogorszy się działanie antykorozyjne i przyczepność powłoki lakierniczej. 
  – Niewystarczające oczyszczenie jest spowodowane albo mocno zabrudzonymi częściami, albo niewłaściwie ustawionymi parametrami kąpieli do obróbki wstępnej lub czasu cyklu – wyjaśnia dr Herrmann. – Z jednej strony parametry kąpieli należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby skorygować lub wymienić kąpiel, jeśli stopień...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Postępujący rozwój białej i czerwonej korozji na ocynkowanych elementach pokazuje, że fosforanowanie żelazowe jest w tym przypadku nieodpowiednio zastosowaną obróbką wstępną.
  Odklejanie się powłoki proszkowej w obszarze skośnych łączeń z powodu niewystarczającej przyczepności warstwy farby jest wynikiem niewytworzonej warstwy konwersyjnej na tych aluminiowych profilach zaciskowych.
  Fotele na stadionie piłkarskim w Augsburgu noszą ślady korozji. Fosforanowanie żelazowe z pojedynczą powłoką proszkową jest niewystarczającą ochroną przed korozją dla części ze stali nieocynkowanej.
  Resztki smaru na powierzchni elementu stalowego przeznaczonego do malowania – będącego po wstępnej obróbce chemicznej – pozostały z powodu wysokiego stopnia początkowego zabrudzenia oraz niewystarczającej czystości kąpieli. Obróbka elementu odbyła się w linii przelotowej z tylko jedną kąpielą odtłuszczającą i późniejszą pasywacją bezchromową.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...