Kąpiel odtłuszczająca z unoszącą się na powierzchni warstwą oleju – brak separatora oleju.
Jak lakiernicy unikają błędów we wstępnej obróbce chemicznej
Przyczepności powłoki nie można uzyskać na podłożach metalowych bez odpowiedniej obróbki wstępnej. Jednak w praktyce często bagatelizuje się ten temat, niezbędny w procesach powlekania. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w analizie laboratorium eksperckiego Dr. Herrmann GmbH: w 38% przypadków brak lub nieprawidłowa obróbka chemiczna jest głównym źródłem błędów w zbadanych przypadkach uszkodzeń powłok. Po prawie 20 latach pracy ekspert w dziedzinie ochrony antykorozyjnej i malowania proszkowego wraz ze specjalistami ze swojego laboratorium przeanalizował teraz ponad 1150 przypadków uszkodzeń. Przyczyny uszkodzeń, które w sposób obiektywny określono za pomocą szerokiej gamy metod pomiarowych i analitycznych, zostały skategoryzowane i przypisane do dziewięciu obszarów z zakresu technologii powlekania (patrz tabela). Przyczyny błędów będą analizowane i przedstawiane w kilkuczęściowym cyklu artykułów w czasopiśmie „BESSER LACKIEREN”.
Uszkodzenia będące następstwem nieodpowiedniej wstępnej obróbki chemicznej są zwykle spowodowane niewystarczającym odtłuszczeniem i/lub oczyszczeniem powierzchni metalowej. Na dostarczonych elementach przeznaczonych do malowania mogą znajdować się zanieczyszczenia, takie jak olej, smar, wosk, kurz, popiół, sól i stare powłoki lub specyficzne osady, takie jak tlenki, zendra lub przebarwienia spowodowane spawaniem. Wszystkie te zanieczyszczenia muszą być dokładnie usunięte przed malowaniem, w przeciwnym razie znacznie pogorszy się działanie antykorozyjne i przyczepność powłoki lakierniczej.
– Niewystarczające oczyszczenie jest spowodowane albo mocno zabrudzonymi częściami, albo niewłaściwie ustawionymi parametrami kąpieli do obróbki wstępnej lub czasu cyklu – wyjaśnia dr Herrmann. – Z jednej strony parametry kąpieli należy regularnie kontrolować i w razie potrzeby skorygować lub wymienić kąpiel, jeśli stopień...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)