Szukaj

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 6(110)/2017

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator   

  Zdjęcie po badaniu cynku w komorze solnej przy wykorzystaniu identycznego podłoża a innej technologii obróbki wstępnej.

  Zdjęcie po badaniu cynku w komorze solnej przy wykorzystaniu identycznego podłoża a innej technologii obróbki wstępnej.

  Strona 1 z 2

  Oxsilan – technologia obróbki wstępnej przyjazna dla środowiska

  Wiele firm zmaga się z przejściem na obróbkę bezchromową podłoży stalowych i podłoży stalowych ocynkowanych ogniowo. Artykuł opisuje wymagania rynku, standardy jakości i alternatywy dla chromu.

  Europejskie rozporządzenie REACH (rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów) określiło wrzesień 2017 r. jako ostateczną datę wycofania tlenku chromu(VI), co oznacza, że od tego momentu nie może on być wykorzystywany lub wprowadzany do obrotu bez wyraźnej zgody Komisji Europejskiej. Jednocześnie zapotrzebowanie na materiały ocynkowane do stosowania w budownictwie i dla celów dekoracyjnych ciągle wzrasta, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla firm, w związku z tym, że większość popularnych procesów obróbki wstępnej wiąże się z wykorzystaniem chromu. Stosowanie powierzchni lakierowanych również nabiera popularności, a zapotrzebowanie na takie rozwiązania można długofalowo zaspokoić wyłącznie za pomocą bezchromowych alternatyw. W związku z tym nasuwa się pytanie: jak uniknąć stosowania substancji chemicznych zawierających chrom w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej ogniowo?

  Decydującym czynnikiem jest cały proces

  Zwiększone zapotrzebowanie na materiały ocynkowane kieruje uwagę na ich jakość. Celem jest wprowadzenie nowych standardów jakości, które obejmowałyby przykładowo różne rodzaje cynkowania ogniowego i różne metody obróbki powierzchni ocynkowanych. Firmy zajmujące się nakładaniem powłok lakierniczych często nie wiedzą, którego z rodzajów procesów cynkowania użyto: cynkowania termodyfuzyjnego, powlekania ogniowego czy cynkowania ogniowego.
  Jako że to cały proces stanowi jednak decydujący czynnik w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej ogniowo, wady na jakimkolwiek etapie procesu mogą mieć wpływ na jakość materiału. W skrajnych przypadkach elementy mogą wymagać kosztownych napraw.
  Aby tego uniknąć, firmy budowlane i architekci nakładają wymagające standardy jakości na produkty ze stali i stali ocynkowanej, porównywalne z obecnymi standardami dla aluminium.
  Stowarzyszenia zajmujące się jakością, na przykład GSB/IQC czy Qualisteelcoat, pracują nad opracowaniem standardów jakościowych dla całego procesu produkcyjnego. Cel stanowi określenie standardów dla każdego etapu procesu i dostosowanie procesu jako całości. To jedyny sposób wytwarzania produktów o ustandaryzowanym poziomie jakości. Obecnie przemysł przechodzi przez tę samą procedurę jak w przypadku aluminium, którego standardy i wytyczne obowiązują od 1976 r.
  Zważywszy na ostateczną datę wycofania chromu(VI) i poszukiwanie procesów przyjaznych dla środowiska, wiele firm przechodzi obecnie na chrom trójwartościowy. Jest to szeroko stosowana alternatywa w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej, jednak w przemyśle panuje ogólne przekonanie, że to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe. W dłuższej perspektywie firmy będą zmuszone zdecydować się na rozwiązania bezchromowe. Jeśli chodzi o jakość i koszty związane z procesem, nie ma znaczących różnic pomiędzy technologiami wykorzystującymi chrom trójwartościowy a rozwiązaniami bezchromowymi. Trudności wiążą się z tym, że rozwiązania bezchromowe muszą być kompatybilne z różnymi rodzajami powierzchni ocynkowanej.
  Proces duplex jest często wykorzystywany do produkcji części stalowych. Wiąże się to z ochroną powierzchni ocynkowanej przed wpływem warunków atmosferycznych i chemicznych poprzez nałożenie powłoki na jej wierzchu, co wydłuża żywotność ocynkowania. Ponadto wszelkie uszkodzenia powłoki nie będą miały żadnych poważnych konsekwencji, ponieważ wysoki poziom trwałości oraz odporności na ścieranie powierzchni ocynkowanej zapewniają znaczną wytrzymałość na uderzenia i naprężenia.
  W tym procesie produkcyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu wad na powierzchni. W rezultacie obróbka powierzchni rozpoczyna się podczas fazy cynkowania, która ma decydujący wpływ na cały proces. Ślady palców na stali, biała korozja, szlifowanie, chropowatość powierzchni, wytrawianie i odgazowywanie mogą mieć wpływ na jakość elementu końcowego.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Przyczepność lakieru (badana metodą siatki napięć) oryginalnych elementów po cynkowaniu ogniowym, cynkowaniu termodyfuzyjnym i powlekaniu ogniowym przy użyciu technologii obróbki wstępnej Oxsilan.
  Różne rodzaje cynkowania. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na materiały ocynkowane coraz większą uwagę zwraca się na jakość procesu. Celem jest wprowadzenie jednolitego standardu.
  Zdjęcie po badaniu cynku w komorze solnej przy wykorzystaniu identycznej technologii obróbki wstępnej (Oxsilan) a innego podłoża.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony