![Rysunek 1. Spaw i zanieczyszczenia spawalnicze [2]](https://www.lakiernictwo.net/img/artykuly/5139_przygotowanie-powierzchni-do-nakladania-po_1.jpg)
Rysunek 1. Spaw i zanieczyszczenia spawalnicze [2]
Obróbka strumieniowo–ścierna konstrukcji stalowych i procedury jej wykonywania
Obróbka strumieniowo–ścierna stali służy głównie przygotowaniu powierzchni stalowych do skutecznego, czyli trwałego pokrycia jej powierzchni powłokami ochronnymi w taki sposób, by nałożone powłoki lakierowe lub metalowe służyły jak najdłużej. Aby wykonać to zadanie, powierzchnia stalowa musi spełniać tym ostrzejsze podstawowe warunki wykonania, im trudniejsze będą warunki środowiska, w którym wyroby przemysłu będą eksploatowane. Złe przygotowanie powierzchni w dochodzących do 70% przypadkach jest odpowiedzialne za zniszczenie powłok ochronnych! Jest to jednak często lekceważone przez wykonawców powłok ochronnych z uwagi na wysokie koszty obróbki strumieniowo–ściernej powierzchni.
Co decyduje o właściwym przygotowaniu powierzchni stalowej przed nałożeniem powłoki ochronnej?
Czystość – to jest brak na powierzchni metalu takich zabrudzeń, jak:- zanieczyszczenia ciekłe – tłustych plam, pozostałości smarów i silspawu mającego chronić stal przed przyleganiem odprysków spawalniczych lub wilgoci;
- obecność na powierzchni stali lub w jej szczelinach agresywnych soli rozpuszczalnych, zwłaszcza chlorków, siarczanów, azotanów, azotynów i siarczków obecnych zwłaszcza przy zanurzeniu w wodzie morskiej, w glebie oraz w atmosferze morskiej i przemysłowej, a także wokół ciągów komunikacyjnych.
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)