• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 1(147)/2024

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    24 dni temu  03.07.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Z naciskiem na bezpieczeństwo pracowników (stosując DECORRDAL AL 20-15-3, HAKUPUR 10-507-3, DECORRDAL AL 240 A)

    Producent wysokiej jakości markowych podświetlanych tablic ozdobnych przed procesem malowania poddaje powierzchnie swoich aluminiowych elementów obróbce w dużym dziewięciostrefowym systemie zanurzeniowym. 

    Bardzo ważne jest, aby dobrze skoordynowane kąpiele procesowe, w połączeniu ze skutecznym płukaniem między różnymi etapami procesu, odpowiednio przygotowały powierzchnie podczas obróbki. Wiąże się to z dokładnym odtłuszczeniem, usunięciem istniejących warstw tlenków, chemicznym wytrawieniem powierzchni, a następnie pasywacją w celu zapewnienia optymalnego podkładu pod nałożenie farby mokrej. Taka obróbka wstępna zapewnia jednolity kolor powierzchni, co pozwala na skuteczne malowanie nawet mniej kryjącą farbą. W tym celu stosuje się alkaliczne odtłuszczacze i kwaśne środki trawiące, a także ogólnie pasywację bezchromową.
    Dwa lata temu zwrócono się do nas z prośbą o zaproponowanie alternatywy dla tego systemu. Oczekiwano, że nasze środki będą miały zastosowanie nie tylko do podłoży aluminiowych, ale także do wielu różnych metali. W tym czasie konkurent używał w procesie odtłuszczania sproszkowanego alkalicznego środka czyszczącego, który został sklasyfikowany jako niebezpieczny, ze względu na wysoką zawartość boru. Kwaśny środek trawiący zawierał produkt mający w składzie kwas fluorowodorowy, oznaczony jako toksyczny.

    Do kąpieli odtłuszczającej zdecydowaliśmy się użyć płynnego alkalicznego środka odtłuszczającego HAKUPUR 10-507-3, osiągając część pożądanej szybkości wytrawiania w pierwszej strefie. Do późniejszego wytrawiania zastosowaliśmy kwaśny środek trawiący na bazie kwasu fosforowego i siarkowego. Oznakowanie obu środków było znacznie mniej szkodliwe niż wcześniej stosowanych produktów. DECORRDAL AL 240 A, nasza bezchromowa konwersja bez spłukiwania na bazie cyrkonu, została użyta do pasywacji części alu­miniowych. Proces ten trwa już około 12 miesięcy i można wyciągnąć pewne wnioski.
    Proces działał dobrze, zapewniając dobrą jakość powierzchni nawet bez użycia kwasu fluorowodorowego. Potwierdziły to wielokrotne kontrole przyczepności farby przez naszego klienta. Niestety, w pierwszej strefie pojawiły się skutki uboczne trawienia alkalicznego: wytrawione aluminium gromadziło się w kąpieli, osadzając się w postaci zgorzeliny aluminiowej i soli na ścianach zbiornika, a po około sześciu miesiącach częściowo na elementach aluminiowych. Osady te zostały rozpuszczone w późniejszym procesie wytrawiania o wysokiej kwasowości, więc nie stanowiło to większego problemu. Jednak z czasem wydajność trawienia w strefie pierwszej spadła ze względu na nagromadzone aluminium, a silne trawienie odbywało się głównie przez wytrawianie.
    Problemem okazała się wada systemu: tylko odtłuszczanie mogło być podgrzewane i cyrkulowane. Wszystkie inne strefy mogły być eksploatowane tylko w temperaturze pokojowej – łącznie z wytrawianiem – co dawało maksymalną temperaturę kąpieli wynoszącą 20°C w miesiącach zimowych. To sprawiło, że kwaśne usuwanie warstw tlenków w strefie wytrawiania było trudne, ponieważ mineralne kwaśne środki trawiące reagują odpowiednio tylko w temperaturach powyżej 30°C. Aby zwiększyć wydajność wytrawiania, nasz fluorkowy TONER F8 został dodany w niskim stężeniu, co wyraźnie poprawia wydajność trawienia i zapewnia dobre rezultaty nawet w zimnych porach roku. Z tego powodu zdecydowaliśmy się przejść na nasz nowy środek trawiący na bazie kwasu siarkowego DECORRDAL AL 20-15-3, który pod względem formuły zawiera nieco więcej fluorków, nie pogarszając znacząco oznakowania. Pozwoliło to na jednoskładnikową operację wytrawiania, upraszczając proces dla operatorów.

    Podsumowanie

    Należy zebrać dalsze doświadczenia związane z tym procesem. Nasz klient planuje również wdrożenie pewnych optymalizacji systemu, które jeszcze bardziej wpłyną na jakość powierzchni wstępnie obrobionych części aluminiowych i poprawią ich trwałość. Z pewnością udało nam się spełnić wymagania dotyczące obecnie wymaganej jakości powierzchni, jednocześnie znacznie poprawiając ochronę pracowników. 

    Kluthe Poland
    www.kluthe.com

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...