Szukaj

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 4(114)/2018

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator   

  Strona 1 z 8

  Przegląd mechanicznych metod przygotowywania powierzchni 

  Mechaniczne przygotowywanie powierzchni przed nakładaniem powłoki ochronnej (lakierniczej, z tworzywa, gumowej, metalicznej) czy powłoki natryskiwanej cieplnie lub zanurzeniowo oraz klejenia) ma za zadanie usunięcie zanieczyszczeń stałych w postaci rdzy, zgorzeliny hutniczej i spawalniczej, kurzu, pyłów, soli oraz nadanie pożądanej chropowatości powierzchni o właściwym jej profilu. 

  Mechaniczne metody przygotowania powierzchni metalowych stanowią dość liczne techniki: od ręcznych za pomocą narzędzi i narzędzi ręcznych z napędem obrotowym lub posuwisto-zwrotnym, do najskuteczniejszych metod strumieniowo-ściernych w postaci oczyszczarek pneumatycznych z otwartym obiegiem ścierniwa, a także oczyszczarek „bezpyłowych”, komór i pneumatycznych oczyszczarek wirnikowych, kabin oraz urządzeń do mokrego „piaskowania”. Są też monitory wytwarzające strumień wody o wysokim ciśnieniu, które są zdecydowanie wydajniejsze i jako jedyne umożliwiają uzyskanie najwyższego stopnia przygotowania powierzchni Sa 3 oraz najwłaściwsze rozwinięcie powierzchni zapewniające dobrą przyczepność powłok ochronnych do podłoża, co gwarantuje wysokie trwałości nałożonych powłok.
  Do mechanicznych metod przygotowywania powierzchni zalicza się obróbkę narzędziami ręcznymi, tj. szczotkami drucianymi, skrobakami, iglakami, obijakami młoteczkowymi, narzędziami obrotowymi o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym w postaci szczotek drucianych, tarcz szlifierskich spojonych lub nasypowych (papiery ścierne). Stosuje się też opalanie powierzchni płomieniem, a ostatnio najbardziej ekologiczną metodą płomienia laserowego, czasem przy udziale strumienia suchego lodu. 
  Najbardziej wydajną metodą mechanicznego czyszczenia jest obróbka powierzchni strumieniem ziaren ściernych, zwanych ścierniwami (mineralnymi, syntetycznymi, żużlowymi) lub metalowych zwanych śrutami, których strumień tworzy rozprężające się powietrze. Drobne części czyści się tzw. metodą wibrościerną, tj. kształtkami ściernymi w cieczach roboczych, w urządzeniach, które nadają kształtkom ściernym ruch wibracyjny. Czasem stosuje się oczyszczarki ultradźwiękowe, w których zawiesina wodna ścierniwa pobudzana jest ultradźwiękami. 

  Najbardziej wydajną i ekonomiczną metodą obróbki strumieniowo-ściernej jest śrutowanie w urządzeniach rzucających śrut za pomocą wielu kół obrotowych posiadających ŁOPATKI, KTÓRE KIERUJĄ strumień ścierniwa na oczyszczaną powierzchnię.

  Etapy strumieniowo--ściernego przygotowywania powierzchni metalowych

  Przygotowanie powierzchni do nakładania powłok ochronnych polega na: 

  • usunięciu ostrych krawędzi, ubytków powierzchniowych, rozwarstwień powierzchniowych, wygładzeniu spawów, usunięciu odprysków spawalniczych i zgorzeliny spawalniczej za pomocą narzędzi ręcznych w postaci szlifierek obrotowych
  • usuwaniu grubych pokładów rdzy, głównie z wżerów korozyjnych – dokonuje się to za pomocą iglaków, obijaków młoteczkowych i szczotek obrotowych
  • usuwaniu zanieczyszczeń półstałych (smarów, olejów, tłuszczów, „silspawu”, brudu i chłodziw) oraz ciekłych (roztworów soli rozpuszczalnych i wilgoci), czego nie dokona się za pomocą metod mechanicznych. Konieczne jest zatem tak zabrudzone powierzchnie zmywać alkalicznymi wodnymi preparatami myjącymi i odtłuszczającymi lub spłukiwać najlepiej ciepłą miękką wodą pod ciśnieniem z dodatkiem inhibitora korozji
  • wytarciu i wysuszeniu powierzchni wilgotnych, zroszonych, zmarzniętych lub zaśnieżonych
  • usuwaniu rdzy nalotowej, zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek, pyły przemysłowe, resztki betonu, wapna, kredy i temu podobnych – usuwa się je poprzez zmiatanie lub odsysanie odkurzaczami przemysłowymi.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony