Szukaj

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 6(104)/2016

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  27.12.2016, ~ Administrator   

  Najważniejszym zespołem oczyszczarki wirnikowej jest wirnik rzutowy.

  Najważniejszym zespołem oczyszczarki wirnikowej jest wirnik rzutowy.

  Strona 1 z 2

  Najbardziej znaną i rozpowszechnioną metodą oczyszczania odlewów żeliwnych i staliwnych z różnych zanieczyszczeń jest metoda strumieniowo-ścierna. Polega ona na dynamicznym uderzaniu strumieniem śrutu stalowego lub staliwnego w oczyszczaną powierzchnię.

  Operacja ta jest wykonywana w maszynach zwanych oczyszczarkami lub śrutownicami. Obecnie stosowane są dwie metody oczyszczania strumieniowo-ściernej: oczyszczanie wirnikowe i pneumatyczne, przy czym oczyszczanie wirnikowe jest procesem zdecydowanie wydajniejszym i tańszym (koszt operacji przeliczany na jednostkę obrabianej powierzchni), niż oczyszczanie pneumatyczne.
  W zależności od rodzaju, wielkości i kształtu oczyszczanego przedmiotu oraz sposobu jego przemieszczenia w strugach miotanego śrutu, jak również miejsca zabudowy, IdeaPro produkuje różne typy oczyszczarek. Podstawowa klasyfikacja odmian to oczyszczarki okresowego i ciągłego działania.
  Oczyszczarki okresowego działania stanowią samodzielne urządzenia, montowane poza liniami technologicznymi. Wyróżniamy tutaj oczyszczarki: komorowe, taśmowe, stołowe, bębnowe, kulownice oraz specjalistyczne, konstruowane do oczyszczania określonego przedmiotu.
  Oczyszczarki ciągłego działania montowane są na liniach technologicznych, na przykład malarni czy odlewni. Dzielimy je między innymi na oczyszczarki zawieszkowe przelotowe, do blach i profili, do rur, rynnowe. Przykładowym typem oczyszczarki przelotowej może być oczyszczarka do butli gazowych zawieszanych pionowo na przenośniku podwieszanym lub układanych poziomo na skośnym przenośniku rolkowym.
  Oczyszczarki wirnikowe składają się z szeregu podzespołów występujących w każdym typie maszyny.
  Są to:

  • komora robocza tworząca hermetyczną przestrzeń, w której odbywa się proces oczyszczania,
  • zespół przemieszczania oczyszczonego przedmiotu (obrotowy stół roboczy, zawieszka obrotowa, przenośnik podwieszany, przenośnik rolkowy, taśma tworząca muldę itp.),
  • zespół transportu i regeneracji śrutu,
  • zespół podawania i uzupełniania śrutu w obiegu,
  • wirnik rzutowy lub zespół wirników rzutowych,
  • instalacja odpylająca oczyszczarki,
  • zespół sterowania i kontroli pracy oczyszczarki.

  Najważniejszym zespołem oczyszczarki wirnikowej jest wirnik rzutowy, którego zadaniem jest zmiana kierunku przepływu śrutu stalowego lub staliwnego i nadanie mu, dzięki sile odśrodkowej, odpowiedniej prędkości wylotowej.
  Wirniki IdeaPro, dzięki zastosowaniu falowników, umożliwiają bezstopniową regulację prędkości wylotowej w granicach 40÷80m/s. Regulacja prędkości pozwala na zastosowanie oczyszczarek do czyszczenia cienkich elementów o grubości poniżej 5mm, nadawanie odpowiednich struktur nie tylko na elementach stalowych, ale również na elementach wykonanych z metali kolorowych oraz ich stopów.
  Wirniki rzutowe napędzone są bezstopniowo za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego celu silników elektrycznych. Silniki te mają powiększoną średnicę wału oraz specjalne łożyska. Każdy wirnik wyposażony jest w wyłącznik bezpieczeństwa, uniemożliwiający uruchomienie go w przypadku otwarcia pokrywy.
  Wszystkie części wirnika, tj. łopatki rzutowe, wirniczek, tuleje, wkłady osłonowe, lejek wykonane są ze specjalnego żeliwa stopowego, obrabianego cieplnie, odpornego na ścieranie o twardości 64HRc. Odlewy łopatek, wirniczka, tulei regulacyjnej oraz lejka odlewane są metodą wytapianego modelu styropianowego. Metoda ta pozwala uzyskać odlewy dokładne wymiarowo o jednorodnej strukturze.
  Koło łopatkowe wirnika wykonane jest z grubych blach stopowych obrabianych cieplnie przez nawęglanie i hartowanie. Do koła wsuwane są od środka łopatki rzutowe w liczbie 8 sztuk. Montaż łopatek jest prosty i nie powoduje zakłóceń przepływu śrutu.
  Korpusy wirników są wykonane z grubych blach stopowych, odpornych na ścieranie. Do regulacji usytuowania strugi śrutu względem oczyszczanych powierzchni służy tuleja regulacyjna. Regulacja odbywa się poprzez szybką zmianę położenia okienka tulei. Wirniki IdeaPro, w zależności od wielkości, posiadają wydajność od 50 do 380 kg śrutu/min. Charakteryzują się cichą pracą, zwartą konstrukcją oraz krótkim montażem części technologicznego zużycia.
  Nowoczesne oczyszczarki wirnikowe produkowane przez IdeaPro charakteryzują się:

  • zwiększoną trwałością komór roboczych wykonywanych z grubych blach wysokomanganowych zwanych stalą Hadfielda. Gwarancja na wyłożenie komory roboczej wynosi 10 lat,
  • dużym stopniem mechanizacji i automatyzacji pracy oczyszczarki. Szafa sterownicza wyposażona jest w dotykowy ekran z wizualizacją procesu. Na ekranie przedstawione są wszystkie parametry pracy oczyszczarki. Sterowanie jest realizowane przy zastosowaniu swobodnie programowalnego sterownika PLC SIEMENS i umożliwia pełną kontrolę działania mechanizmów i przebiegu procesu,
  • dużą trwałością części technologicznego zużycia wirników rzutowych, poprzez zastosowanie nowych gatunków żeliw stopowych i unowocześnianie technologii ich wykonania,
  • zwiększoną wydajnością przy małym zapotrzebowaniu mocy. Pracując w ruchu ciągłym montowane są na liniach technologicznych malarni proszkowych oraz stanowią przedłużenie linii technologicznych bezskrzynkowego formowania i zalewania na odlewniach,
  • brakiem uciążliwości dla otoczenia i środowiska naturalnego dzięki niskiemu poziomowi hałasu oraz znikomym zapyleniu,
  • skutecznym działaniem separatorów śrutu wyposażonych w dwa bębny magnetyczne i stopień separacji powietrznej,
  • niskimi kosztami eksploatacji i remontów,
  • w pełni bezpieczną i łatwą w obsłudze pracą (w przypadku, gdy klient ma dostęp do internetu, serwis i nadzór wykonywany jest zdalnie w trybie on-line).

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Oczyszczarki ciągłego działania montowane są na liniach technologicznych, na przykład malarni.
  Oczyszczarki okresowego działania stanowią samodzielne urządzenia.
  Jakość powierzchni uzyskana w oczyszczarce OZ.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony