• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 2(118)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  24.04.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Elementy w tunelu przygotowania powierzchni.

    Elementy w tunelu przygotowania powierzchni.

    Strona 1 z 2

    Wydajna obróbka powierzchniowa w technologii cienkowarstwowej

    Jedna z nowocześniejszych linii do malowania elementów stalowych znajduje się w podkoszalińskich Chałupach. Należy ona do Hako Technology, która jest częścią Hako Group. Firma działa w regionie koszalińskim od 20 lat. Zaczynała w 1998 roku w wynajmowanych pomieszczeniach w Koszalinie. Dziś jej przestrzeń produkcyjna liczy aż 15 tysięcy metrów kwadratowych. Wspomniana linia do malowania ma ponad 300 m długości.

    Hako Technology w Chałupach pod Koszalinem to część potężnej, europejskiej grupy przemysłowej Hako Group. Zatrudnia łącznie na świecie prawie 2000 osób. Ponad 200 z nich pracuje właśnie w Chałupach, w gminie Świeszyno. To centrum technologii produkcyjnej, gdzie spawa się stal, aluminium, wykonuje się gięcie oraz tnie laserem. W 2018 Hako Technology zakończyło budowę nowoczesnej hali produkcyjnej. To właśnie w niej znalazła się m.in. jedna z nowocześniejszych linii do malowania proszkowego.
    Malowanie jest podzielone na kilka etapów. Pierwszy etap to po prostu zakładanie na linię gotowych elementów przeznaczonych do malowania, które po przejściu całego procesu, zdejmowane są w tym samym miejscu. Po zamontowaniu elementy wjeżdżają najpierw do tunelu przygotowania powierzchni, który podzielony jest na kilka etapów – od odtłuszczania i płukania przez konwersję cyrkonową i końcowe płukanie.

    Następnie elementy trafiają do osuszania. Suszarka ma około 10 metrów długości. W dalszej kolejności, gdy elementy są już osuszone, trafiają do strefy maskowania, by zabezpieczyć te części, które nie mogą być pomalowane. Kolejne etapy całego procesu to malowanie podkładem i wprowadzanie elementów do tzw. pieca podkładowego, w którym temperatura wynosi 160 stopni Celsjusza oraz następny etap: chłodzenie w tunelu chłodzącym. I wreszcie przychodzi czas na malowanie farbą nawierzchniową, później demaskowanie, czyli zdejmowanie zabezpieczonych miejsc przed malowaniem, wprowadzenie do pieca nawierzchniowego z temperaturą 180 stopni Celsjusza, chłodzenie i wreszcie wyładunek. Cała linia do malowania ma ponad 300 metrów długości i zajmuje sporą część nowej hali. Posiada dwa równoległe ciągi, które pracują w dwóch trybach – ciągłym i taktowym, co pozwala na bardzo elastyczne planowanie całej produkcji.
    W ponad 95 procentach produkcja jest dla potrzeb Hako Group. Nowa malarnia proszkowa pozwala na przyjmowanie większej liczby zleceń z zewnątrz niż dotychczas. Hako jest światowym liderem w dziedzinie urządzeń do sprzątania na zewnątrz oraz producentem profesjonalnych urządzeń do sprzątania wewnątrz. Celem przedsiębiorstwa jest produkcja wysokiej jakości złożonych grup spawalniczych ze stali czarnej oraz nierdzewnej, w małych lub średnich partiach, połączona z krótkim czasem dostaw i wysoką elastycznością. Cel osiągany jest dzięki wykwalifikowanym pracownikom, przejrzystej strukturze produkcji oraz konsekwentnemu kierowaniu procesami przy pomocy modułów SAP SD/PP/MM/FI/CO. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Od lewej: Mateusz Wójcik – Kluthe Poland, Dariusz Klimczak – manager lakierni Hako, Daniel Molenda – Kluthe Poland.
    Linia przygotowania powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...