• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(119)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  11.06.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Rys. 1. Połączenie innowacyjnych procesów przygotowania powierzchni i w dużej mierze zautomatyzowanej pracy linii przygotowania powierzchni oferuje ogromny potencjał w zakresie ochrony zasobów.

    Rys. 1. Połączenie innowacyjnych procesów przygotowania powierzchni i w dużej mierze zautomatyzowanej pracy linii przygotowania powierzchni oferuje ogromny potencjał w zakresie ochrony zasobów.

    Strona 2 z 3


        Tabela 1. Oprócz oszczędności kosztów w zakresie energii grzewczej i mniejszej generacji osadu, technologia niskotemperaturowa daje również mniejsze zużycie chemikaliów i redukuje koszty konserwacji.

    Wysoka ochrona przed korozją przy niskich kosztach

    Testy porównawcze, zarówno z konwencjonalnymi procesami fosforanowania cynkowego z Kluthe, jak i z procesami konkurencji wykazały, że wymagania przemysłu motoryzacyjnego w zakresie przyczepności farby i ochrony przed korozją są w pełni spełnione zarówno w przypadku katodowego malowania zanurzeniowego, jak i pełnego nakładania farby. Przed fosforanowaniem cynkowym powierzchnie detali muszą być poddawane aktywacji. Aktywacja ta tworzy aktywne centra na powierzchni, gdzie warstwa fosforanowa zaczyna się najpierw rozwijać.

    Ciekły środek aktywujący na bazie fosforanu cynku Aktivator 3 jest szczególnie użyteczny w zanurzeniowych układach fosforanujących. Oprócz oszczędności kosztów energii grzewczej, technologia niskotemperaturowa charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnościami w uzupełnianiu fosforanów, a także rzadszą obsługą serwisową. W wyniku stosowania mniejszej ilości roztworu fosforanującego powstaje mniej szlamu fosforanowego, który należy usuwać z zakładu. Więcej szczegółów znajduje się w tabeli 1. Dwie instalacje przygotowania powierzchni prezentują obróbkę części dostawców samochodowych oraz obróbkę przed lakierowaniem maszyn budowlanych i podkreślają uniwersalność zastosowania tej koncepcji.


        Rys. 3. Schematyczne przedstawienie zmiennych pomiarowych i dozujących, które są już rejestrowane i kontrolowane dzisiaj lub w najbliższej przyszłości.

    Zautomatyzowana technologia pomiaru i kontroli dla bezawaryjnych procesów

    Procesy chemiczne często nie są uważane za kluczowe pod względem kompetencji w przemyśle obróbki metali. Linia do obróbki wstępnej i lakierowania jest zazwyczaj wąskim gardłem. Często istnieje wiele maszyn procesowych, ale tylko jedna linia do lakierowania. Niezbędny jest solidny, bezawaryjny proces i wysoka wydajność zakładu produkcyjnego. Zautomatyzowane zbieranie danych oraz dozowanie chemikaliów procesowych i wody umożliwiają prowadzenie procesu obróbki wstępnej w ograniczonym zakresie kontroli. Oszczędza to zasoby chemiczne i zmniejsza obciążenie pracą. Tabela 2 przedstawia kilka metod monitorowania kąpieli. Rozróżnia się metryki, które można uzyskać we wszystkich kąpielach obróbki i te, które są specyficzne dla niektórych substancji chemicznych. Na przykład zawartość oleju określa się w kąpieli odtłuszczającej, natomiast zawartość metali tworzących powłokę określa się w kąpieli do konwersji. Ponadto należy zauważyć, że kąpiele płuczące są również aktywnymi kąpielami, które wymagają sprawdzenia i kontroli. Rysunek 3 przedstawia schematyczną reprezentację zmiennych pomiarowych i dozujących, które są już rejestrowane i kontrolowane dzisiaj lub w najbliższej przyszłości.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...