Szukaj

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 3(119)/2019

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  11 miesięcy temu  11.06.2019, ~ Administrator   

  Rys. 1. Połączenie innowacyjnych procesów przygotowania powierzchni i w dużej mierze zautomatyzowanej pracy linii przygotowania powierzchni oferuje ogromny potencjał w zakresie ochrony zasobów.

  Rys. 1. Połączenie innowacyjnych procesów przygotowania powierzchni i w dużej mierze zautomatyzowanej pracy linii przygotowania powierzchni oferuje ogromny potencjał w zakresie ochrony zasobów.

  Strona 1 z 3

  Niskotemperaturowe procesy fosforanowania cynkowego

  Technologia cienkowarstwowa jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego fosforanowania cynkowego. Jednak niskotemperaturowe procesy fosforanowania cynkowego dają również podobne wyniki w połączeniu z cyfrową technologią pomiaru i sterowania, a także są znacznie bardziej opłacalne i nie wymagają żadnych prac związanych z modernizacją instalacji.

  Tradycyjne trójkationowe fosforanowanie o niskiej zawartości cynku jest wciąż najnowocześniejszym sposobem chemicznej obróbki wstępnej metali, zwłaszcza w połączeniu z katodowymi systemami elektropowlekania (KTL). Proces ten, sięgający lat 80. XX wieku, na walcowanej na zimno stali samochodowej i wydajnej katodowej powłoce zanurzeniowej, ma potencjał spełnienia wysokich wymagań dotyczących podejścia korozji <1 mm na nacięciu po 1008-godzinnym neutralnym teście mgły solnej (NSS). Podobne wyniki osiągnięto dzięki procesom cienkowarstwowym lub nanotechnologicznym, które są popularne od około dziesięciu lat. Ze względu na grubość warstwy, która jest około 20–50 razy wyższa, fosforanowanie cynkowe daje przede wszystkim większą ochronę korozyjną na krawędzi. Po 1008-godzinnym neutralnym teście mgły solnej podejście korozji jest znacznie niższe w porównaniu z nanotechnologią. Ze względu na dobrze znaną wydajność fosforanowania cynkowego wielu użytkowników nadal unika przejścia na technologię cienkowarstwową i jest zmuszonych zmagać się z różnymi problemami, takimi jak wysokie generowanie szlamu i zalegający kamień w rurach i na ścianach wanien.


      Rys. 2. Po lewej: Stalowa płytka testowa z fosforanowaniem cynkowym LT w temperaturze kąpieli 35°C, po prawej: Stalowa płytka testowa z fosforanowaniem cynkowym LT w temperaturze kąpieli 50°C.

  Od fosforanowania po technologię cienkowarstwową

  W związku z tym dział obróbki przygotowania powierzchni w Chemische Werke Kluthe postanowił znaleźć rozwiązanie, które umożliwi klientom bezproblemowe przejście z technologii fosforanowania na technologię cienkowarstwową. Ważnym aspektem była trwałość w zakresie ochrony surowców i zapotrzebowania na energię. Ponadto proces musiał współgrać z różnymi metalami oraz różnymi metodami natryskowymi i zanurzeniowymi, wykorzystywać znane już technologie i musiał obniżać koszty. Były to warunki wstępne do znalezienia procesu o niskiej temperaturze stosowania, jak również o niskim zużyciu produktów chemicznych i wytwarzania osadów. Musiała również istnieć możliwość wykorzystania procesu w istniejących zakładach bez jakichkolwiek prac związanych z modernizacją, a także powinien on ograniczyć koszty konserwacji i obsługi instalacji obróbki wstępnej do minimum.
  W oparciu o te specyfikacje Kluthe opracowało pełną gamę niskotemperaturowych procesów fosforanowania cynkowego: proces fosforanowania Decorrdal 200 LT-, 300 LT- oraz 500 LT. „LT” oznacza niską temperaturę.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony