• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Johan de Hek, kierownik zakładu w firmie Benseler Oberflächentechnik, zakład Lüdenscheid, kontroluje obrobione elementy przed wysyłką.

    Johan de Hek, kierownik zakładu w firmie Benseler Oberflächentechnik, zakład Lüdenscheid, kontroluje obrobione elementy przed wysyłką.

    Strona 1 z 3

    Optymalna obróbka strumieniowo-ścierna elementów złącznych

    Od ponad 50 lat grupa Benseler jest partnerem w zakresie zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie powlekania, wykańczania powierzchni, gratowania i kształtowania części seryjnych. W 2017 roku uruchomiono nowy zakład w Lüdenscheid – niedaleko autostrady A 45. Ten estetyczny budynek otrzymał nie tylko nagrodę architektoniczną, lecz także imponuje wieloma nowoczesnymi detalami technicznymi. 

    Jeden z nich skoncentrował się na efektywności energetycznej: przy piecach znajdują się wymienniki ciepła, istnieje wewnętrzny obieg ogrzewania dla obróbki wstępnej i budynku, a maszyna chłodnicza zasilana przez ciepło odpadowe zapewnia przyjemne temperatury w pomieszczeniu. Nic dziwnego, że także w technologii obróbki powierzchni zostały zastosowane nowe rozwiązania. Rezultatem była w pełni automatyczna koncepcja.
    W Lüdenscheid firma Benseler wykonuje powlekanie kontraktowe elementów złącznych na zlecenie klienta. I tak śruby, nakrętki i podkładki za pomocą technologii GEOMET® otrzymują wysokiej jakości powłokę cynkową płatkową. Chodzi przy tym o 2500 do 5000 różnych części lub wersji wykonania.
    Dla klientów, którzy są głównie dostawcami dla przemysłu samochodowego, ważne jest, aby po obróbce elementy obrabiane posiadały absolutnie takie same właściwości. To wymaganie wpływa również na powlekanie powierzchni.

    Obróbka wstępna elementów odbywa się w trzech bębnowych oczyszczarkach strumieniowo-ściernych AGTOS zainstalowanych w linii. Są one automatycznie napełniane i opróżniane na taśmę transportową, która prowadzi te części do powlekania.
    – Wybraliśmy firmę AGTOS jako dostawcę technologii strumieniowo-ściernej, ponieważ przekonała nas koncepcja bębnowych oczyszczarek strumieniowo-ściernych – mówi Johan Adriaan de Hek, kierownik zakładu w Lüdenscheid. – Jest ona podobna do procedury podczas późniejszego procesu powlekania.
    Bębnowe oczyszczarki strumieniowo-ścierne mają tę wielką zaletę, że żadne części nie mogą się ani blokować, ani zakleszczać. Eliminuje to uszkodzenia części, których należy bezwzględnie unikać także w przypadku produktów masowych w przemyśle samochodowym. Kolejną zaletą jest to, że same maszyny są już mniej podatne na konserwację ze względu na unikanie zakleszczania. Ze względu na geometrię bębnów mogą być one całkowicie opróżniane. Zapobiega to mieszaniu różnych elementów obrabianych.
    W firmie Benseler można było przez lata zdobywać doświadczenie w różnych koncepcjach technologii strumieniowo-ściernej. W użyciu była na przykład duża oczyszczarka strumieniowa z bębnem ślimakowym. Jednak w tym przypadku duża wysokość spadania przy załadunku była powodem uszkodzeń elementów obrabianych. Inne maszyny tego samego typu miały wady w zakresie opróżniania. Nie sprawdziły się również oczyszczarki strumieniowe z taśmą nieckową.
    Dzięki istniejącej koncepcji, tj. połączeniu trzech mniejszych bębnowych oczyszczarek strumieniowo-ściernych AGTOS, firma posiada wystarczające rezerwy, aby w przyszłości zwiększyć swoją zdolność produkcyjną. Obecnie, przy czasie cyklu ok. 6 minut na każdą oczyszczarkę strumieniową, obróbce strumieniowo-ściernej jest poddawanych ok. 150 t dziennie. Ładowność tych maszyn wynosi około 250 kg, w zależności od geometrii elementów obrabianych. Części są delikatnie wprowadzane do bębnów i wyładowywane równie delikatnie po procesie obróbki strumieniowo-ściernej przez przechylanie bębnów. 
    W firmie Benseler zainstalowano centralny system sterowania, który monitoruje całą linię powlekania. Wtykowy panel operatorski pozwala na obsługę poszczególnych maszyn bezpośrednio na miejscu. Połączenie elektryczne dotyczy nie tylko komputera głównego, który zarządza danymi maszynowymi i wizualizuje je. Oczyszczarki strumieniowe zostały połączone z linią produkcyjną przez WMV Apparatebau GmbH, dzięki czemu urządzenia do załadunku/rozładunku i maszyny do obróbki strumieniowo-ściernej mogą pracować ramię w ramię, a niektóre funkcje mogą działać równolegle bez żadnych strat czasu. Umożliwia to optymalne zazębienie wszystkich zaangażowanych ogniw danej linii produkcyjnej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Trzy bębnowe oczyszczarki strumieniowo-ścierne AGTOS w zautomatyzowanym procesie.
    Załadunek bębnowej oczyszczarki strumieniowo-ściernej AGTOS w elementy obrabiane (elementy złączne).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...