• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  02.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Proces granulowania ciekłego żużla wielkopiecowego przy użyciu sprężonego powietrza [16].

    Proces granulowania ciekłego żużla wielkopiecowego przy użyciu sprężonego powietrza [16].

    Strona 4 z 5

    Rys. 3. Diagram przedstawiający ilości (w mln ton) wytworzonych produktów spalania węgla w Unii Europejskiej (15 krajów) w latach 1993-2008 [7].
     

    Przeróbka żużli na ścierniwo

    Ścierniwo żużlowe stosowane jako medium obróbkowe w obróbce strumieniowo-ściernej ma postać ziaren. Taką postać żużla można uzyskać różnymi metodami, z których można wyróżnić trzy podstawowe metody przerabiania żużla na ścierniwo żużlowe [8]:

    • proces przeróbki kęsów żużla swobodnie zestalającego się na hałdzie,
    • proces paletyzacji (grudkowania),
    • proces granulacji.

    Metoda granulacji ciekłego żużla jest współcześnie najważniejszą i najczęściej stosowaną metodą otrzymywania żużli w postaci ziarnistej.
    Ciekły żużel płynący korytem spustowym jest wprowadzany do specjalnych kadzi lub do instalacji grudkowania lub granulowania. Żużel z kadzi lub bezpośrednio rynną spustową z pieca może być kierowany do dołów spustowych. W dołach żużlowych płynny żużel na wolnym powietrzu wolno stygnie i krystalizuje. Nazywany też bywa żużlem swobodnie zestalającym się [9]. Doły żużlowe są na przemian napełniane i opróżniane, a pobrany stamtąd żużel kawałkowy jest rozdrabniany do wielkości kęsów lub ziaren stosownie do charakteru jego dalszego wykorzystania. Na rys. 4 zamieszczono zdjęcie ziaren żużla poniklowego otrzymanego z kęsów żużla pochodzących z hałd żużla po hucie niklu w Szklarach koło Ząbkowic Śląskich [10].

    W procesie grudkowania warstwa płynnego żużla jest rozlewana na blachę, która pełni rolę deflektora [11]. Powstający na tym deflektorze arkusz żużla jest ścinany regularnym strumieniem wody, który zapoczątkowuje chłodzenie i pęcznienie żużla.
    Wstępnie rozdrobniony żużel jest następnie za pośrednictwem specjalnej płyty zasilającej kierowany na obrotowy bęben grudkujący. Żużel ostatecznie pęcznieje i zostaje wychłodzony i jest przez ten bęben rzucany odśrodkowo w powietrze. Cząstki żużla przyjmują różne trajektorie, zależne od ich rozmiaru. Końcowy produkt grudkowania ma zróżnicowaną wielkość – od wielkości drobnego piasku do grubych granulek. Proces grudkowania żużli jest stosowany w niektórych zakładach w Europie i Kanadzie.
    Proces granulowania żużli, czyli proces powstawania stałych granulek z ciekłego żużla na drodze jego gwałtownego schładzania, jest szeroko opisywany w literaturze naukowej, technicznej oraz patentach. Z punktu widzenia wykorzystania granulatów żużli jako ścierniwa w obróbce strumieniowo-ściernej istotne jest uzyskanie w procesie granulacji ziaren o określonej wielkości, kształcie i wytrzymałości mechanicznej.
    Procesy granulowania ciekłych żużli przeprowadzane są głównie na mokro, chociaż współcześnie coraz częściej przeprowadzane są procesy granulowania na sucho. W procesie mokrym płynny żużel płynący z pieca rynną ściekową kierowany jest do rynny granulacyjnej, w której płynie woda lub kierowany jest na wysokociśnieniowy natrysk wody (rys. 5).
    W wyniku gwałtownego schładzania powstają granulki żużla, które transportowane są najczęściej do układu odwadniającego. Na rys. 6 zamieszczono zdjęcie granulatu żużla pomiedziowego otrzymanego w procesie granulacji wodnej. Przedstawiona próbka granulatu zawiera dużą ilość ziaren płaskich oraz ziaren o wydłużonych kształtach. Zbyt duża ilość takich ziaren nie jest wskazana z punktu widzenia wykorzystania ścierniwa żużlowego w obróbce strumieniowo-ściernej. Jest możliwe wpływanie w procesie granulacji na wymiary i kształt powstających ziaren i ograniczenie zawartości powstających ziaren o kształcie iglastym, blaszkowatym i mieczykowatym. Takie możliwości stwarza regulowanie następujących parametrów procesu granulacji [13]: 

    • masa żużla granulowanego w jednostce czasu,
    • temperatura żużla,
    • temperatura wody granulacyjno-schładzającej,
    • ciśnienie i ilość wody podawanej do głowicy granulacyjnej w jednostce czasu,
    • kąt nachylenia rynien granulacyjnych i ich odległość od rynien spustowych,
    • kształt i ilość otworów w głowicy granulacyjnej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 4. Ścierniwo żużla poniklowego otrzymane w wyniku rozdrabniania kęsów żużla swobodnie zestalającego się.
    Rys. 5. Interakcja stopionego żużla i strumienia wody pod wysokim ciśnieniem [12]: 1 – płynny żużel, 2 – zbiornik wody, 3 – strumień wody pod ciśnieniem, 4 – warstwa żużla, 5 – pojedyncza struga żużla, 6 – granulki żużla.
    Rys. 6. Granulat żużla pomiedziowego otrzymany w procesie granulacji wodnej.
    Rys. 7. Proces granulowania ciekłego żużla wielkopiecowego przy użyciu sprężonego powietrza [16].
    Rys. 8. Granulat żużla wielkopiecowego PS Ball otrzymany metodą SAT [16].
    Rys. 9. Granulowany żużel poniklowy i otrzymane z niego ścierniwo żużlowe [17].
    Rys. 10. Granulowanie ciekłych żużli na sucho metodą odśrodkową [18].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(109)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne