• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  14.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Proces czyszczenia może być łatwo zintegrowany z linią lakierniczą, a także kontrolowany przez system zarządzania produkcją. Zdjęcie: acp systems AG

    Proces czyszczenia może być łatwo zintegrowany z linią lakierniczą, a także kontrolowany przez system zarządzania produkcją. Zdjęcie: acp systems AG

    Strona 1 z 2

    Czyszczenie strumieniem suchego lodu (CO2) przed malowaniem tworzyw sztucznych

    Przed powlekaniem coraz większa ilość części z tworzyw sztucznych jest czyszczona za pomocą technologii CO2 (strumieniem suchego lodu), np. systemem quattroClean firmy acp systems AG. Oprócz ograniczenia kosztów, oszczędności miejsca i niższego zużycia zasobów, a także łatwości, z jaką system czyszczenia może zostać zintegrowany z liniami lakierniczymi, aspekty dotyczące powlekania części przemawiają za rozwiązaniem do czyszczenia na sucho.

    Podobnie jak w przypadku elementów metalowych, elementy z tworzyw sztucznych były od dawna czyszczone systemami natryskowymi przed malowaniem. Detale najpierw przechodzą etap czyszczenia głównie z użyciem ośrodka zasadowego, po którym następuje kilka stref płukania, następnie są transportowane do suszarki i strefy chłodzenia. Linia czyszcząca nie tylko zajmuje dużo miejsca w hali produkcyjnej, ale także pochłania duże ilości zasobów. Ponadto elementy z tworzyw sztucznych zachowują się inaczej niż ich metalowe odpowiedniki. Ciepło wprowadzone do procesu podczas etapu czyszczenia powoduje, że plastikowe części rozszerzają się w wyniku czego woda jest magazynowana w różnych miejscach, a podczas procesu suszenia części są ponownie ogrzewane. Może to być jeden z powodów, dla których niektóre składniki użyte do wytworzenia tworzywa sztucznego, takie jak środki rozdzielające, dodatki lub wypełniacze, które migrowały na powierzchnię detali z głębszych warstw, można później znaleźć na czyszczonej powierzchni, co pogarsza przyczepność farby.

    Czyszczenie na sucho z niezmiennie dobrymi wynikami

    W przeciwieństwie do chemicznych procesów czyszczenia na mokro, system quattroClean firmy acp systems AG, który od lat jest używany do przygotowania powierzchni części przed malowaniem, wykorzystuje technologię czyszczenia na sucho. Środkiem czyszczącym jest ciekły dwutlenek węgla, który ma prawie nieokreślony okres trwałości. Jest neutralny dla środowiska, bywa generowany jako produkt uboczny w przemyśle chemicznym, a także przy procesach wytwarzania energii z biogazu.
    Niepalny, nieagresywny i nietoksyczny dwutlenek węgla jest dostarczany przez niezużywającą się dyszę pierścieniową i rozszerza się na jej wyjściu, tworząc drobne kryształy lodu. Są one następnie wiązane przez strumień sprężonego powietrza i przyspieszane do prędkości ponaddźwiękowych. Kiedy nieścieralny strumień suchego lodu i sprężone powietrze uderzają o czyszczoną powierzchnię w temperaturze minus 78,5°C, występuje kombinacja efektów termicznych, mechanicznych, sublimacji i rozpuszczania. Dzięki tym czterem skutecznym mechanizmom czyszczącym, system quattroClean niezawodnie i powtarzalnie usuwa cząstkowe i filmowe zanieczyszczenia z całej powierzchni lub, jeśli to konieczne, tylko z określonego obszaru. Proces czyszczenia jest dla materiałów tak bezpieczny, że można go użyć nawet do czyszczenia delikatnych i drobnoziarnistych powierzchni.

    Siła aerodynamiczna sprężonego powietrza odprowadza oderwane zanieczyszczenia, które następnie są ekstrahowane przez zintegrowaną jednostkę ssącą, aby zapobiec powtórnemu zanieczyszczeniu powierzchni. Ponieważ CO2 natychmiast ulega sublimacji pod ciśnieniem atmosferycznym, pod koniec procesu czyszczenia elementy są suche, co umożliwia ich zjonizowanie, aktywację lub malowanie. Kolejną zaletą procesu czyszczenia na sucho jest większa swoboda projektowania części, ponieważ geometria, w której płyn mógłby zostać uwięziony, nie stanowi już problemu.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Proces czyszczenia jest bardzo podobny do procesu malowania robotami, umożliwiając zastosowanie prawie identycznych rozwiązań programistycznych. Zdjęcie: acp systems AG
    Wszystkie parametry procesu można precyzyjnie dopasować do odpowiedniej części, która ma być powleczona, a efektywny zakres matrycy z dyszami jest automatycznie skalowany zgodnie z geometrią obrabianego przedmiotu. Dane te można zapisać w systemie sterowania jako programy do czyszczenia. Zdjęcie: acp systems AG
    Ciekły CO2 jest podawany przez niezużywającą się dwukomponentową dyszę, strumień rozszerza się na wyjściu, tworząc drobne kryształy suchego lodu, które są osłaniane i rozpędzane przez okrągły strumień sprężonego powietrza. Ta opatentowana technologia zapewnia jednolite wyniki czyszczenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(117)/2019

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp