• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Procesy Wspomagające

  Wydanie nr: 4(132)/2021

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  31.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  W jaki sposób Audi integruje środowisko biurowe z produkcyjnym (lakiernią), oszczędzając przy tym czas i pieniądze

  Przemysł 4.0 i produkcja cyfrowa to dwie podstawowe koncepcje opisujące nowy rodzaj wymiany danych podczas całego cyklu życia produktu. Zastosowanie robotyki i automatyzacji zapewnia wyjątkowo krótkie terminy realizacji, produkcję dostosowaną do zapotrzebowania, a producentom konkurencyjność na światowym poziomie. 

  Zmiana programów robota podczas produkcji 
  Bardzo często wyzwaniem jest zapewnienie stałej wymiany danych między środowiskiem produkcyjnym a biurowym. Tak jest również w przypadku producenta samochodów Audi, który znalazł rozwiązanie łączące oba te obszary w lakierni. 
  Matthias Wagner i Marc Steffen Schmid są odpowiedzialni za technologię cyfrową sterowania i planowania produkcji lakierni w zakładzie produkcyjnym Audi w Neckarsulm. Jednocześnie jako kierownicy projektu tak opisują dotychczasową sytuację: – Zwykle w produkcji można spotkać „mieszankę” różnych robotów. Mają one odmienne funkcje, a operator musi opanować wszystkie systemy bez możliwości korzystania z efektów synergii. 
  Ponieważ czas potrzebny na uruchomienie i wprowadzenie zmian w produkcji w stosunku do czasu pracy nie był optymalny, życzeniem producenta Audi było, aby zmiana programów robotów mogła odbywać się równolegle z produkcją, bez konieczności jej przerywania w trybie bieżącym. 

  Właściwe rozwiązanie zaoferowała firma ICARUS Consulting GmbH i jej oprogramowanie DopX. Opiera się ono na istniejącym systemie symulacji i posiada możliwość bezpośredniego logowania się do systemu podczas produkcji oraz edycji istniejących programów robotów. 
  – W przypadku tego oprogramowania ważne jest, aby interfejs użytkownika i obsługa pozostały takie same dla personelu obsługującego system –  wyjaśnia Christoph Justinek, odpowiedzialny za rozwój oprogramowania w firmie Icarus. – Jednak zawsze możemy wziąć pod uwagę indywidualne adaptacje robota i dostosować nasze oprogramowanie. Tak też było w Audi. 

  Programowanie bez przerywania produkcji
  Ingerencja w produkcję odbywa się na rzeczywistym programie robota. W ten sposób zapewniony jest transfer do produkcji, bez przerywania bieżącej produkcji. Wykorzystanie możliwości cyfrowych, które dotychczas w największym stopniu dotyczyło planowania produkcji, obejmuje teraz etap projektowania i planowania, konstrukcję i produkcję oraz modyfikację serii. Przy tym stopień cyfryzacji ma tendencję wzrostową. 

  Tworzenie połączeń między produkcją a planowaniem 
  Jednak prawdziwa korzyść pojawia się dopiero później, co do czego zgadzają się wszyscy zaangażowani w projekt. – Prawdziwa zintegrowana sieć składa się z pętli sprzężenia zwrotnego, która następnie automatycznie prowadzi zwrotnie do planowania po wszelkich zmianach w produkcji – mówią. 
  Ten temat jest szczególnie ważny w fazie rozruchu, w której nadal często dokonuje się regulacji do momentu, aż proces przebiegnie bezproblemowo. – Taka zmiana mogłaby polegać na przykład na tym, że pierwotnie przewidziano jedną spoinę zabezpieczającą przed korozją, ale w rzeczywistości okazało się, że dwie spoiny są niezbędne do bezpiecznej produkcji – mówi specjalista w Audi, Matthias Wagner. 
  – Taka modyfikacja pozostałaby do tej pory w środowisku produkcyjnym. Dzisiaj również dział planowania otrzymuje odpowiednie dane – automatycznie za pośrednictwem oprogramowania. 
  Christoph Justinek dodaje: – Na przykład zmieniony kształt aplikatora w lakierni może prowadzić do zmiany wymiarów, ścieżek ruchu itp. – mówi. 
  – Powiązane informacje są przesyłane z produkcji do planowania za pośrednictwem DopX i są bezpośrednio dostępne dla dalszych projektów, na przykład dostosowań modelu i dodatkowych wariantów. 
  Oznacza to, że planowanie zawsze ma dostęp do najnowszych danych o produktach.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...