
Czy jest skuteczna przy pomiarze profilu powierzchni?
Przed nałożeniem powłok powierzchnie stalowe często są poddawane obróbce strumieniowo-
-ściernej. Powstały profil powierzchniowy, czasami nazywany wzorem kotwicznym, składa się ze złożonego wzoru szczytów i dolin, które należy dokładnie ocenić, aby zapewnić zgodność ze specyfikacją pracy lub umowy. Mierzone parametry obejmują wysokość profilu, liczbę pików, gęstość pików i wzrost pola powierzchni (chropowatość).
W przemyśle powłok ochronnych taśma replikacyjna jest szeroko stosowana do ilościowego określania profilu powierzchni. Jednak, podobnie jak w przypadku większości innych pomiarów powierzchni, taśma określa tylko maksymalną wysokość profilu. Do wykonywania precyzyjnych pomiarów w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje się mikroskopy. Jednak jest to metoda nieużyteczna podczas pracy w terenie lub w halach produkcyjnych.
Właściwe przygotowanie podłoża jest podstawą wykonania prawidłowej powłoki. Należy mieć pewność co do poprawności chropowatości podłoża w zależności od rodzaju powłoki.
Jeżeli chropowatość od szczytu do doliny jest zbyt niska, spowoduje to zmniejszenie przyczepności powłoki (farba nie będzie przylegać). Zbyt wysokie nierówności powodują niebezpieczeństwo niepokrycia wierzchołków, w konsekwencji wniknięcie korozji.
Zaletą taśmy replikacyjnej jest prostota jej użytkowania i stosunkowo niski...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)