Szukaj

  Procesy Wspomagające

  Wydanie nr: 5(127)/2020

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  13 dni temu  13.11.2020, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Czynniki oddziałujące i skutki ich stosowania

  W aktualnym projekcie badawczym Instytutu Fraunhofera IPA „Przewodnik po utwardzaniu powłok organicznych promieniami UV” (projekt IGF 20127N) badane są zależności między procesem utwardzania a właściwościami materiału, względnie użytkowania, w szczególności w odniesieniu do dawki, mocy i rozkładu widmowego mocy różnych źródeł promieniowania (ze szczególnym uwzględnieniem UV-LED), utwardzania powierzchni i poszczególnych warstw lakieru, a także do absorpcji fotoinicjatorów w zależności od długości fali i czasu promieniowania. Obecnie badany jest wpływ stężenia i składu fotoinicjatora na konwersję grup akrylanowych na wierzchniej i spodniej części warstwy farby oraz na właściwości otrzymanej powłoki.

  Systemy lakierów utwardzanych promieniami UV od wielu lat są z powodzeniem stosowane w lakiernictwie przemysłowym ze względu na ich zalety ekonomiczne i ekologiczne. Ich niezwykle szybkie utwardzanie skraca czas procesu, a tym samym przyspiesza produkcję. Ponadto wraz z rozwojem nowych źródeł promieniowania w postaci lamp UV-LED pojawiła się możliwość częściowej wymiany stosunkowo energochłonnych lamp rtęciowych, które są problematyczne pod względem utylizacji. Ich wymiana pozwoliłaby na osiągnięcie jeszcze wydajniejszego procesu utwardzania lub też na  wprowadzenie nowych zastosowań. 
  Ideałem byłoby całkowite i równomierne utwardzenie powłoki w miarę możliwości od powierzchni po podłoże. Większa głębokość penetracji promieniowania UV-A (ewentualnie również część światła z widzialnego, fioletowego zakresu) tworzy pożądane głębokie utwardzenie i zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Natomiast za...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Wykres 1. Konwersja podwójnych wiązań w preparacie lakieru bezbarwnego z różnymi proporcjami (1%, 4%, 10%) tego samego fotoinicjatora przy zastosowaniu różnych dawek promieniowania. Utwardzanie lampą UV-LED 395 nm. Słupki kreskowane: wierzchnia strona; słupki jednolite: spód swobodnej powłoki.
  Wykres 2. Konwersja podwójnych wiązań w preparacie lakieru bezbarwnego z różnymi proporcjami tego samego fotoinicjatora przy zastosowaniu różnych dawek promieniowania. Utwardzanie lampą UV-LED 365 nm. Słupki kreskowane: wierzchnia strona; słupki jednolite: spód swobodnej powłoki.
  Wykres 3. Widmo UV/VIS, zestawienie źródeł promieniowania z absorpcją fotoinicjatora.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony