• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 2(124)/2020

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  27.04.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Bardzo często klienci, oprócz wyników wzorcowania z oszacowaną niepewnością, wymagają, aby na świadectwie wzorcowania umieścić zapis potwierdzający zgodność z wymaganiami, choć często trudno jest im określić, z jakimi.
    Świadectwo wzorcowania jest podstawowym źródłem informacji o przyrządzie. Aby móc włączyć przyrząd do użytkowania po wzorcowaniu należy dokonać głębokiej analizy świadectw. Trzeba ocenić:

    1. czy wyniki zawarte w świadectwie spełniają kryteria akceptacji przyrządu
    2. dokonać analizy jego dryfu w czasie, czy zachowana jest dotychczasowa dokładność i czy nie nastąpiło jej pogorszenie
    3. z jaką niepewnością pomiaru wykonywane było wzorcowanie przyrządu
    4. czy wyniki zamieszczone w świadectwie wzorcowania pozwalają na wykonywanie wiarygodnych pomiarów.

    Jeśli z tej oceny wynika, że przyrząd nie spełnia założonych kryteriów i użycie go do wzorcowania może spowodować ryzyko nierzetelnych pomiarów, przyrząd należy wycofać z użytkowania i podjąć właściwe działania, np. skierować do naprawy.
    Otrzymując świadectwo wzorcowania częstokroć użytkownik uważa, że ma potwierdzenie jakości przyrządu, że sam fakt otrzymania świadectwa jest jednoznaczny ze stwierdzeniem przydatności przyrządu do użytkowania. Wyniki wzorcowania nie są tożsame z potwierdzeniem zgodności przyrządu z wymaganiami, niezależnie od wartości uzyskanych w wyniku wzorcowania. Wielokrotnie użytkownik nie potrafi zinterpretować wyników zawartych w świadectwie wzorcowania. Fakt ten wskazuje na potrzebę doradztwa w sprawach technicznych, zwłaszcza na etapie uzgodnień zakresu wykonania usługi wzorcowania.
    Laboratorium, potwierdzając zgodność, zawsze podaje w świadectwie wzorcowania, z jakimi wymaganiami ta zgodność została potwierdzona.
    Należy zwrócić również uwagę na fakt, że nie zawsze wzorcowane są wszystkie parametry metrologiczne przyrządu pomiarowego. Wówczas potwierdzenie zgodności z wymaganiami może dotyczyć tylko wzorcowanych parametrów metrologicznych. Wyraźnie należy ten fakt zaznaczyć w świadectwie wzorcowania.
    Oczywiste jest i proste wykonanie takiego zadania, jeśli wzorcowany przyrząd pomiarowy ma określoną klasę dokładności. Możliwe jest to również w przypadku, gdy dostępna jest dokumentacja techniczna przyrządu, np. instrukcja producenta, określająca parametry metrologiczne tego przyrządu.
    Problem potwierdzenia zgodności z wymaganiami powstaje wówczas, gdy nie jest znana laboratorium specyfikacja techniczna przyrządu zgłoszonego do wzorcowania. W takiej sytuacji te wymagania może wyspecyfikować tylko użytkownik zlecający wzorcowanie. To on wie, do jakich zastosowań jest mu ten przyrząd potrzebny.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wzorcowanie i sprawdzanie
    Wzorcowanie i sprawdzanie
    Wzorcowanie i sprawdzanie

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ kordo 1 6 miesięcy temu A czy takie sprawdzenie samochodu przed zakupem we Wrocławiu ma większy sens - https://motocontroler.com/spra... Jak to wygląda z Waszego doświadczenia? Czy przed taką kontrolą można ukryć poważne wady?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji