• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Powłoki farb na metal podczas testów ASTM D4541 w laboratorium Spektrochem.

    Powłoki farb na metal podczas testów ASTM D4541 w laboratorium Spektrochem.

    Strona 2 z 3

    Testy przyczepności powłok do betonu ASTM D7234

    Metoda testowa ASTM D7234 jest bardzo podobna do ASTM D4541. Stemple używane do odrywania mają wskazaną średnicę 50 mm jako typową, jednakże dopuszczalne są również o średnicach od 20 mm do 76 mm, zarówno okrągłe, prostokątne, jak i kwadratowe. Przyrost ciśnienia podczas odrywania powinien wynosić maksymalnie 0,2 MPa/s, zaś zerwanie musi nastąpić w czasie krótszym niż 30 sekund. 
    W standardzie ASTM D7234 wskazane jest z uwagi na testy powłok strukturalnych, a także i tynków, aby do kleju epoksydowego zastosować dodatek specjalnych kulek szklanych, które mają na celu umożliwić nałożenie kleju w grubszej warstwie 

    Podsumowanie

    Jak widać, różnice między testami odrywania pull-off prowadzonymi metodami ISO 4624, ASTM D4541, jak również ASTM D7234 różnią się znacząco. Braki w normie ISO 4624 sprawiają, że wykonywanie testów przyczepności w laboratorium Spektrochem jest prowadzone w znakomitej większości przypadków zgodnie z ASTM D4541 i ASTM D7234. Oczywiście w sytuacji, gdy klient ma określoną metodę testową (np. w Krajowej Ocenie Technicznej lub innym dokumencie stanowiącym specyfikację, dokument odniesienia) nie możemy zmienić metodyki, jednakże zawsze, gdy potrzebne są oceny przyczepności dla oceny jakości powłok, sugerujemy zlecenie testów zgodnie z ASTM.

    Bardzo istotnym brakiem w ISO 4624 są wymagania powtarzalności i odtwarzalności. Zapewnienie spójności pomiarowej w ramach jednego laboratorium oraz wielu laboratoriów jest podstawowym kryterium do oceny przydatności metody testowej do stosowania w laboratorium Spektrochem. W każdej normie ASTM dotyczącej testów farb i lakierów są wskazane wymagania dotyczące precyzji, a często dostępne są dodatkowe dane i raporty z testów międzylaboratoryjnych. 
    Brak wymaganych poziomów powtarzalności i odtwarzalności oznacza, że laboratorium nie może stwierdzić, czy wykonało pomiar w wymaganym przez normę poziomie ufności wyniku, co w praktyce bardzo mocna obniża wiarygodność metody ISO 4624 jako metody testowej do określania przyczepności powłok. 
    Wielokrotnie można spotkać zapisy (nawet w wynikach testów!), że norma ISO 4624 stanowi odpowiednik ASTM D4541. Nie jest to poprawne stwierdzenie z uwagi na przedstawione powyżej szczegóły techniczne różniące te standardy. Mało w którym przypadku normy ASTM International stanowią ekwiwalent norm ISO. Zwykle stanowią ich znaczne uzupełnienie od strony technicznej i merytorycznej. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Mocowanie stempli do testowanej powłoki za pomocą kleju dwuskładnikowego.
    Obrysowanie przymocowanych stempli o średnicy 20 mm.
    Uszkodzenia spowodowane oderwaniem.
    Uszkodzenia spowodowane oderwaniem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...