• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Badanie Powłok

  Wydanie nr: 6(116)/2018

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  03.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Podczas pożaru budynku stalowe elementy mogą ulec odkształceniu i doprowadzić do zawalenia się konstrukcji.

  Podczas pożaru budynku stalowe elementy mogą ulec odkształceniu i doprowadzić do zawalenia się konstrukcji.

  Strona 1 z 2

  Grubość powłok ogniochronnych jest czynnikiem determinującym ich skuteczność, a zarazem bezpieczeństwo całej konstrukcji

  Farby ogniochronne stosuje się główne do malowania stalowych elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, kanały, rury i kolumny. Zastosowanie powłok ma na celu ochronę integralności strukturalnej konstrukcji w przypadku pożaru. Stopień ochrony gwarantowany przez farbę zależy przede wszystkim od jakości jej aplikacji. Profesjonalna kontrola procesu podczas nakładania całego systemu powłokowego gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów ochronnych.

  Farby ogniochronne

  Chociaż stal nie ulega bezpośrednio spalaniu, w trakcie dłuższej ekspozycji na wysokie temperatury jej właściwości fizykochemiczne, a przede wszystkim wytrzymałość, mogą zostać znacznie osłabione. Podczas pożaru budynku stalowe elementy, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone, mogą ulec odkształceniu i doprowadzić do zawalenia się konstrukcji. W celu ochrony stali przed działaniem wysokiej temperatury stosuje się powłoki ogniochronne. 
  Farby tego typu podczas ekspozycji na wysokie temperatury pęcznieją, zwiększając swoją objętość nawet 30-krotnie. Na powierzchni pomalowanego metalu powstaje gruba warstwa izolacyjna chroniąca stal przed nadmiarową ekspozycją na ciepło. Na powierzchni większości powłok ogniochronnych tworzy się zwęglona warstwa stanowiąca barierę niepozwalającą na degradację dalszych części polimeru. Podczas długotrwałej ekspozycji zwęglone warstwy powłoki ulegają spopieleniu, a pod nimi tworzy się kolejna warstwa barierowa. W zależności od grubości powłoki proces może powtarzać się kilkukrotnie. Ze względu na mechanizm ochronny jakość powłoki determinowana jest głównie przez jej grubość, która powinna być jak najbardziej równomierna na całej konstrukcji. 

  Ogniochronne systemy powłokowe składają się z minimum dwóch warstw. Farba podkładowa zapewnia dobrą adhezję do podłoża, a kolejna warstwa odpowiada za pęcznienie materiału. Do środowisk o wysokiej wilgotności zaleca się stosowanie powłoki nawierzchniowej. Pełni ona rolę ochronną, jak i dekoracyjną. Istotne jest, by wierzchnia powłoka była dobrana zgodnie z zaleceniami producenta farby ogniochronnej. W celu zapewnienia lepszej adhezji zwęglonej powłoki na materiale można stosować siatki wzmacniające. 

  Kontrola procesu gwarancją jakości

  Skuteczność powłok ogniochronnych zależy od ich grubości i zdolności do tworzenia zwęglonej warstwy barierowej. Grubość nakładanej farby waha się od 1 do 30 mm. Powłoka musi spełniać wymagania karty charakterystyki produktu dla danego typu konstrukcji oraz obowiązujących wymogów budowlanych – odporność na określoną temperaturę i czas, jaki w niej wytrzymuje. Farby ogniochronne są jednymi z droższych stosowanych w przemyśle malarskim. Kontrola procesu ich nakładania może znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. 

  Równie znaczącą kwestią wpływającą na skuteczność ochrony powłoki ogniochronnej jest jej adhezja do podłoża. Na parametr znacznie wpływają warunki atmosferyczne panujące w czasie aplikacji farby. Względna wilgotność i temperatura powietrza, odpowiednie do nakładania produktu, powinny zostać określone w jego karcie charakterystyki. Warunki atmosferyczne należy stale monitorować podczas nakładania powłoki. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Konstrukcje stalowe warto zabezpieczać farbami ogniochronnymi.
  PosiTector®6000 z sondą DPM.
  PosiTector®6000 – sondy do pomiaru grubości materiału.
  PosiTector®6000 – sondy do pomiaru grubości materiału.
  MiniTest 2500 i 4500.
  DewCheck 4 serii 2.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...