Instrumentalna analiza wyglądu, chropowatości i falistości powierzchni w procesie lakierowania samochodów
Piękne, gładkie wykończenie jest najważniejszym celem podczas malowania pojazdu – jakość tego wykończenia zależy od chropowatości powierzchni i falistości surowca, który ma zostać pomalowany oraz od efektywności każdego kolejnego procesu powlekania, jak również ewentualnych operacji polerowania lub szlifowania. Końcowa powłoka malarska składa się z wielu warstw – w miarę nakładania każda warstwa ma tendencję do wygładzania materiału. Pomiar powierzchni na każdym etapie daje możliwość zoptymalizowania całego procesu malowania i zrozumienia czynników, które mają największy wpływ na ostateczny wygląd.
Producenci samochodów rutynowo używają przyrządów do kontroli wyglądu lakieru bezbarwnego w celu sprawdzenia występowania efektu powszechnie nazywanego skórką pomarańczy. Natomiast pomiar powierzchni pośrednich jest już ograniczony, głównie ze względu na dostępność odpowiednich przenośnych przyrządów do pomiaru takich powierzchni na linii lakierniczej.
Przyrządy laboratoryjne mogą dokładnie scharakteryzować powierzchnie materiałów na wszystkich etapach, ale są one skomplikowane w użyciu i kosztowne, często także mają długi czas pomiaru, co ogranicza ich zastosowanie w projektach rozwojowych lub do rozwiązywania problemów przez inżynierów technologii lakierniczych lub wydziały materiałowe.
Również ręczne profilometry i przyrządy skanujące mogą być wykorzystywane do pomiaru powierzchni pośrednich, ale nie są one wykorzystywane w ramach rutynowej kontroli jakości ze względu na...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)