Artur Pałasz, dyrektor R&D laboratorium Spektrochem, podczas kalibracji wahadła Königa.
Porównanie testów wg ISO oraz ASTM
Zgodnie z definicją standardu ISO 4618 (2.136) „twardość” jest to odporność suchej powłoki lub warstwy na wgniecenie lub penetrację ciała stałego. Twardość jest parametrem powłok mającym znaczenie w wielu zastosowaniach: i zarówno w farbach i lakierach na drewno, metal, tworzywa, zarówno w przypadku farb ciekłych wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych, jak i proszkowych.
Twardość powłok
Jedną z metod wyznaczania twardości powłok jest oznaczanie czasu tłumienia wahadła za pomocą przyrządu wahadłowego. Zgodnie z ASTM D16 przyrząd wahadłowy to urządzenie mierzące twardość suchej powłoki, bazując na pomiarze czasu zaniku amplitudy wahnięć wahadła poniżej określonego poziomu. Oznaczenie wykonuje się z użyciem dwóch typów wahadła: Persoza oraz Königa, w zależności od twardości powłoki.
Test jest stosowany zarówno do oceny spełnienia wymagań i specyfikacji w zakresie twardości powłoki o określonej grubości, jak również na etapie prac R&D, m.in. do wyznaczania wpływu koalescentów na formowanie się powłoki w czasie.
Metoda oznaczania twardości za pomocą przyrządu wahadłowego może być wykonywana zgodnie z ISO 1522 oraz ASTM D4366.
Inną metodą określania twardości powłok jest metoda ołówkowa. Bazując na ołówkach o znanej...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)