• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 3(143)/2023

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  14.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Za pomocą ElektroPhysik MiniTest FH można dokonywać ciągłego pomiaru ścianek

    Za pomocą ElektroPhysik MiniTest FH można dokonywać ciągłego pomiaru ścianek

    Strona 2 z 2


    Miernik PosiTector pozwala na wymianę sond dostosowanych do różnych metod pomiarów twardości


    Połyskomierz referencyjny Polygloss firmy TQC Sheen

    Kolejnymi przyrządami do pomiaru cech wizualnych są połyskomierze, kolorymetry i spektrofotometry. Urządzenia te dokonują pomiaru cech tak subiektywnych jak kolor czy połysk, zamieniając je w wartość liczbową. Na rynku występuje wiele tego typu urządzeń, jak np. połyskomierze referencyjne Sologloss i Polygloss firmy TQC Sheen, a także prostsze modele, np. firmy Testan. Do pomiarów barw stosuje się spektrofotometry mierzące barwę w pełnym zakresie widma światła widzialnego, czyli od 400 do 700 nm, oraz kolorymetry trójchromatyczne, które ze względu na prostszą konstrukcję stosowane są najczęściej do pomiarów różnic barw próbek zarówno w zakresie produkcji, jak i warunków użytkowania. Firma Testan oferuje zarówno spektrofotometry, jak i kolorymetry trójchromatyczne zapewniające pełny zakres parametrów wykorzystywanych przy pomiarach barw według wymagań norm, np. ISO 7724-2, gwarantując jednocześnie akceptowalny poziom cenowy urządzeń.

    Do symulacji warunków, w których są eksploatowane produkty z tworzyw sztucznych, bardzo często wykorzystywane są komory starzeniowe. Komory takie, poprzez oddziaływanie sztucznym źródłem światła, tworzą symulację warunków rzeczywistej ekspozycji i umożliwiają sprawdzenie zachowania się tworzywa podczas długotrwałej eksploatacji. Komory starzeniowe mogą symulować wyłącznie widmo wydzielonego ultrafioletu (np. UVA czy UVB) zgodnie z normami ISO 4892-3/ISO 16474-3 albo widmo ultrafioletowe wraz z widmem światła widzialnego, 300–800 nm, zgodnie z normami ISO 4892-2/ISO 16474-2. W tym drugim przypadku komory starzeniowe używają lamp ksenonowych, których największą zaletą jest widmo bardzo zbliżone do widma rzeczywistego światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi, czyli oddziałującego w rzeczywistości na produkty podczas ich codziennej eksploatacji. Komory starzeniowe Testan Xentester pozwalają wykonywać zarówno testy w podstawowych schematach badawczych, np. z promieniowaniem i zraszaniem próbek, jak również w modelach bardziej zaawansowanych najbardziej wymagające schematy normatywne, z dodatkowymi funkcjami regulowanej wilgotności i temperatury. Do oceny próbek poddanych badaniu starzeniowemu warto zastosować wymienione wcześniej pomiary i badania, weryfikując, czy oddziaływanie światła zmieniło parametry badanej cechy, czy nie. Najpopularniejszymi przyrządami do weryfikacji zmian są wymienione wcześniej spektrofotometry, kolorymetry i połyskomierze, mierzące najbardziej zauważalną cechę, jaką jest wygląd zewnętrzny.
    Agencja Anticorr Gdańsk oferuje szerokie spektrum urządzeń i badań do oceny cech tworzyw sztucznych i powłok nakładanych na tworzywa i jest otwarta na wszelkie pola współpracy i współdziałania. 

    Sławomir Zwiefka
    www.anticorr.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...