• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - romerpp 17.09.2021-17.09.2022 Julian

  Badanie Powłok

  Wydanie nr: 5(127)/2020

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  10 miesięcy temu  29.10.2020, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Wprowadzenie nowej technologii pomiaru do oceny powierzchni lakierowanych karoserii samochodowych TAMS – Total Appearance Measurement System

  Rhopoint Instruments Ltd. informuje, że firma Volkswagen AG wprowadziła nową technologię pomiaru do oceny powierzchni lakierowanych karoserii samochodowych. Technologia Rhopoint TAMS™ (Total Appearance Measurement System) została opracowana w ramach innowacyjnego projektu i jest obecnie wprowadzana do produkcji seryjnej. 

  Technologia Rhopoint TAMS™ jest wynikiem sześcioletniego wspólnego projektu rozwojowego firm Rhopoint Instruments Ltd., Audi AG i Volkswagen AG i oferuje producentowi samochodów ulepszone parametry kontroli jakości wyglądu lakierowanych karoserii i części samochodowych. 
  W wyniku pomyślnie zakończonej fazy testów na liniach produkcyjnych Rhopoint TAMS™ stała się nową technologią firmy Volkswagen AG i została włączona do warunków technicznych dostawy oraz specyfikacji testów jakości. 

  Rhopoint TAMS™ mierzy to, co widzisz

  W obecnie stosowanej metodologii pomiaru i kontroli wyglądu malowanych powierzchni największym wyzwaniem jest skorelowanie mierzonych wyników z oceną wzrokową inspektorów jakości; innymi słowy, „to, co mierzysz, nie zawsze jest tym, co widzisz”. Rhopoint Instruments Ltd. oraz działy specjalistyczne firm Audi AG i Volkswagen AG wspólnie opracowały nową metodologię i technologię, aby rozwiązać ten problem. Wynikiem tych starań jest Rhopoint TAMS™, urządzenie wykorzystujące technologię projekcji i analizy obrazu do naśladowania percepcji wzrokowej. Obrazy pasmowe wyświetlane na powierzchni są rejestrowane za pomocą podwójnej kamery, a przy pomocy ustalonych technik analizy optycznej (np. funkcji transferu optycznego) obliczane są wskaźniki opisujące właściwości powierzchni w taki sam sposób, jak w przypadku oka ludzkiego. 
  Rezultatem jest znacznie większa zgodność z percepcją wzrokową, która jest niezbędna do kontroli jakości w produkcji. Wartość parametru „Jakość” (Q) urządzenia Rhopoint TAMS™ pozwala na podejmowanie decyzji o pozytywnym/negatywnym wyniku na podstawie tego ostatecznego kryterium produkcji, natomiast wartość parametru „Harmonia” (H) gwarantuje to, że przylegające do siebie części nadwozia mogą być postrzegane jako optycznie równoważne lub można wykazać ewentualne różnice. W ten sposób wykluczone i zobiektyzowane zostaje subiektywne postrzeganie przez każdego indywidualnego obserwatora. W przypadku odchylenia jakościowego metodologia prezentacji wyników pozwala na szybką reakcję i interwencję. 

  Malowanie elektroforetyczne katodowe/E-Coat (KTL) 

  Przy zastosowaniu obecnych metod kontrola jakości matowych powłok elektroforetycznych na linii produkcyjnej była możliwa tylko poprzez wykonanie czasochłonnych i kosztownych analiz. Dzięki zastosowanej koncepcji i metod optycznych urządzenie Rhopoint TAMS™ umożliwia pomiary wszystkich rodzajów powierzchni, od powierzchni o wysokim połysku do powierzchni matowych. Dzięki Rhopoint TAMS™ użytkownik może teraz mierzyć również jakość powłok elektroforetycznych na linii produkcyjnej. Jest to tym bardziej istotne, że jakość powłoki elektroforetycznej ma bezpośredni wpływ na postrzeganą i mierzoną jakość lakieru bezbarwnego, a tym samym na ostateczny wygląd lakieru. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Rhopoint TAMS jest dostępny jako przenośne urządzenie ręczne lub jako wdrACożony system automatyczny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony