• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Badanie Powłok

    Wydanie nr: 5(133)/2021

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  18.10.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Przed hotelem Sheraton Downtown Denver – miejscu spotkania ASTM Committee Week 2019.

    Przed hotelem Sheraton Downtown Denver – miejscu spotkania ASTM Committee Week 2019.

    Strona 1 z 4

    Standardy ASTM dla podnoszenia jakości farb i powłok

    W ostatnich pięciu artykułach serii porównującej wybrane standardy ISO do ASTM opisałem testy oznaczania przyczepności, odporności na zginanie, twardości oraz testy weathering & lightfastness. Artykuły te pokazały różnice pomiędzy przykładowymi metodami testowymi wykonywanymi zgodnie z ASTM oraz ISO, jak również udowodniły, że nie stanowią one wzajemnego ekwiwalentu. Większość standardów ASTM jest lepiej dopracowana od strony technicznej oraz merytorycznej w porównaniu do odpowiadającym zakresom testów standardom ISO. 

    Laboratorium Spektrochem jest członkiem ASTM International biorącym regularnie udział w spotkaniach normalizacyjnych, pracach w grupach zadaniowych dedykowanym standardom i metodom testowym w zakresie farb i powłok. Jako członek trzech komitetów: D01 – farb i powłok, D08 – hydroizolacji i dachów oraz G03 – trwałości i testów pogodowych, jak również kilkunastu podkomitetów D01, pracuję wspólnie ze specjalistami z USA nad opracowywaniem nowych norm ASTM, jak również modyfikacją już istniejących. 
    W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć proces powstawania norm ASTM International oraz ich znaczenie z punktu widzenia praktycznego, jako członka ASTM oraz laboratorium będącego jednym z pierwszych w Europie, które wprowadziło do powszechnych testów farb i lakierów standardy zza oceanu. 

    ASTM International

    ASTM International to organizacja non profit zajmująca się opracowywaniem norm w USA. Założona w 1898 roku przez Charlesa Benjamina Dudleya (amerykańskiego chemika, jednego z prekursorów normalizacji) jako American Society for Testing and Materials (tłum. Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów), obecnie jest jedną z największych organizacji normalizacyjnych na świecie. Siedziba główna znajduje się w West Conshohocken w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. 
    ASTM International skupia ponad 30 tysięcy członków – ekspertów w różnych dziedzinach pracujących w 158. komitetach i setkach podkomitetów zajmujących się normalizacją w obszarach począwszy od stali, przez jakość powietrza, tekstylia, ratownictwo, po opony czy korozję. 
    Standardy ASTM International powstają w komitetach, które powołują grupy zadaniowe złożone z ekspertów na co dzień pracujących przy określonym zagadnieniu. W zakresie prac normalizacyjnych jest opracowywanie nowych metod testowych, wymagań, jak również wprowadzanie zmian do istniejących standardów, których regularne przeglądy odbywają się na posiedzeniach komitetów, np. ASTM Committee Week – tygodniowe spotkania członków ASTM w USA, a obecnie w czasie pandemii koronawirusa – on-line na platformach webinarowych. Ostatnie spotkanie (przed pandemią) komitetu D01 oraz G03 w zakresie normalizacji metod ASTM w zakresie farb odbyło się w Denver w stanie Colorado w czerwcu 2019 r. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że spotkania Committee Week zaczynają się w niedzielę, co w Polsce czy Europie dla niektórych byłoby nie do przyjęcia. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wybierz, czym wracasz z imprezy... taxi za $25 lub radiowóz za $15 000, Denver Downtown.
    Denver Coors Field – stadion baseballowy.
    Denver Fire Station No. 4 – wielkość samochodów strażackich w USA nie do opisania.
    Omawianie zmian w normach ASTM podczas Committee Week Denver 2019.
    Posiedzenie komitetu G03 weathering & durability, ASTM Committee Week Denver 2019.
    Posiedzenie komitetu i grupy zadaniowej do spraw napięcia powierzchniowego i kąta zwilżania.
    Tablica witająca ekspertów ASTM przed Committee Week.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(133)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne