• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Badanie Powłok

  Wydanie nr: 1(123)/2020

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Nowe spektrofotometry Konica Minolta

  Konica Minolta na początku 2019 roku wprowadziła do swojej oferty nowe urządzenia: CM-25d, CM-26d i CM-26dG. Czym charakteryzują się te nowe rozwiązania oprócz tego, że wyglądają niemal idealnie? Oczywiście konstrukcja i układ pomiarowy nie zmieniły się – jest to dobrze znane rozwiązanie w geometrii d/8. A co nowego? Połyskomierz, który mierzy pod kątem 60 stopni w topowym modelu CM-26dG. Wcześniejsze rozwiązania CM-2500d i CM-2600d, które poprzedzały obecnie wprowadzone, to były świetnie sprawdzone konstrukcje stosowane od ponad 20 lat. 

  Czym charakteryzują się nowe spektrofotometry Konica Minolta?
  Zacznijmy od podstawowego modelu. Jest nim CM-25d. Posiada on wyłącznie jedną przysłonę pomiarową z jednym polem pomiarowym o średnicy 8 mm. Jego zakres pomiarowy jest od 400 nm do 700 nm. Kolejnym stopniem zaawansowania jest model CM-26d, który posiada rozszerzony zakres pomiarowy. Ten typ ma dwa pola pomiarowe: o średnicy 3 mm i 8 mm i odpowiednie do nich przysłony. Natomiast najwyższe zaawansowanie prezentuje model CM-26dG. Jest to model, który zawiera funkcjonalność tego opisanego wcześniej i dodatkowo jest wyposażony w połyskomierz o kącie pomiaru 60 stopni. Wyświetlacz we wszystkich trzech modelach jest tak skonstruowany, że pomieści jednocześnie wyświetlane wartości koloru, połysku i ich różnice względem wzorca w obu iluminantach. Do wyboru jest możliwość ustawienia oświetlenia spośród 13, w których to zawiera się możliwość wprowadzenia indywidualnego spektrum źródła.

  Po bliższym zapoznaniu się ze spektrofotometrem CM-26dG możemy dojść do wniosku, że przecież to jest całkiem coś nowego.
  Zaczynając od zewnętrznych cech i przyglądając mu się bliżej można stwierdzić – no tak – nowe materiały – kolorowy wyświetlacz – OK. Co jeszcze? To jednak tylko zewnętrzne cechy. Proszę zauważyć, że menu zostało rozszerzone o nowe języki. Obecnie można obsługiwać spektrofotometr dodatkowo w języku polskim, rosyjskim i tureckim. W dobie, kiedy nasze gospodarki są coraz bardziej otwarte, jest to istotny element podnoszący wartość urządzenia w dziedzinie komunikacji. Nie ma co ukrywać, że funkcjonalność wyświetlacza została mocno usprawniona. Tak naprawdę to zarządzanie pomiarami można wykonywać z poziomu samego spektrofotometru, przede wszystkim poprzez znaczne zwiększenie pamięci urządzenia. Spektrofotometr automatycznie zapamiętuje po pomiarze do 5000 pomiarów. Można wprowadzić do niego nazwę próbki i wzorca. Wspomniane zarządzanie to możliwość takich działań, jak zamiana próbki na wzorzec, możliwość zmiany wzorca dla konkretnej próbki. Można również zmienić pozycję próbki czy wzorca w liście. Ponadto układ wyświetlacza można spersonalizować, żeby wartości pomiarów były tak ustawione, jak tego sobie życzymy. Są to obecnie mocno pożądane funkcje dla użytkowników w dobie, kiedy wykonuje się mnóstwo pomiarów i z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Dlatego urządzenia powinny być przyjemne w pracy, łatwe i intuicyjne. 
  Co te wymienione wyżej cechy mogą oznaczać? Może to, żeby spektrofotometr był mały i lekki. Mocno pożądane jest również, aby spektrofotometr był po prostu poręczny. Tak, to jest właśnie charakterystyka nowych przenośnych urządzeń Konica Minolta. Są niesamowicie lekkie jak na spektrofotometry, a ich smukła budowa aż zachęca do tego, żeby je wziąć i sprawdzić. 
  Topowy model mierzy barwę w powszechnie znanych przestrzeniach, jak: L*a*b*, L*C*h, XYZ, Yxy, ale również posiada możliwość pomiaru parametrów specjalnych indeksów powierzchni, jak: krycie, MI, WI, Tint, YI, B, Greyscale czy Ganz.
  Energii do pracy ma aż nadto – posiada baterię, dzięki której można zmierzyć na jednym ładowaniu 3000 pomiarów. Następnie, jeśli potrzebujemy dalej mierzyć, można podłączyć się do przenośnego urządzenia czy powerbanku tak, aby było wejście USB. Żeby było łatwiej, do pracy z komputerem można połączyć się przez Bluetooth.
  Jak już włączymy i wprowadzimy ustawienia, to po pierwszych kilku pomiarach od razu poczujemy niepohamowaną radość i euforię. O! Jak on szybko mierzy! Tak, rzeczywiście. Nasi japońscy inżynierowie włożyli ogromny wysiłek i pracę, aby spektrofotometr był szybki. Za szybkością idzie też absolutnie wysoka jakość powtarzalności pomiarowej. Obecnie to już dE w granicach 0,12. Tak, to jest ten kierunek, który przedstawia i wyznacza Konica Minolta. Urządzenia w pięknym, ergonomicznym kształcie z absolutnie świetnym wnętrzem, jak przystało na japońską technikę. Pamiętajmy, że urządzenia są produkowane w Japonii. To wszystko jest po to, by zapewnić najwyższą jakość. Spektrofotometry są używane przez światowe koncerny w różnych krajach. W tej sytuacji taki aspekt, że urządzenia zawsze są z tej samej fabryki, pomaga klientom w komunikacji – mamy jedno źródło dostarczania do Was najlepszej jakości.  
  Przejdźmy do kwestii pracy spektrofotometru z komputerem. Urządzenia mogą pracować bezprzewodowo przez Bluetooth. Można je również zasilać przez USB. To oznacza, że wystarczy jeden przewód, aby komunikować się z komputerem i jednocześnie ładować urządzenie. W kwestii pracy z programem korzystamy ze świetnie sprawdzonego i lubianego przez klientów programu Spectra Magic NX. Odpowiednio zaprojektowany układ i wygląd pulpitu sprawia, że praktycznie niezmiennie od ponad kilkunastu lat program jest sprzedawany bez większych zmian. Dzięki współpracy z programem możemy pobrać z urządzenia zmierzone dane, wpisać wartości wzorca elektronicznego i następnie wysłać do urządzenia. Program pozwala na bieżąco widzieć bazę pomiarów, jaka znajduje się w danym pliku jednocześnie to, jakie pomiary są w pamięci urządzenia.
  Aby klient miał pewność poprawności pomiarów, został zainstalowany program CM-CT1, który umożliwia zdalne wprowadzanie ustawień w spektrofotometrze. Jak to jest pomocne? W dobie, kiedy jedna firma posiada kilka oddziałów i kilku użytkowników, którzy mierzą różne elementy w różnych miejscach, ważne jest, żeby mieć takie same ustawienia. Dzięki temu programowi można zdalnie zobaczyć wyświetlacz innego spektrofotometru na swoim komputerze. Jeżeli urządzenia często zmieniają użytkowników, to dla kierownika działu odpowiedzialnego za pomiary taki program jest niesamowicie pomocnym narzędziem. Przed pomiarami może zerknąć na wszystkie urządzenia, niezależnie od miejsca, i ma pewność, że osoby pracujące ze spektrofotometrami dobrze wykonają swoją pracę bez niepotrzebnych strat czasu na ewentualne niedomówienia.
  A co jeszcze nowego w zakresie funkcjonowania wnoszą przenośne spektrofotometry Konica Minolta? Mamy możliwość ustawienia urządzenia dla dwóch rodzajów użytkowników: Administrator i Użytkownik. Jak możemy się domyślać, pierwszy z nich dysponuje pełną funkcjonalnością urządzenia, a drugi posiada tylko te funkcje, które są potrzebne w aktualnych zadaniach. Oznacza to mniej stresu, że coś przypadkiem przestawimy lub usuniemy. Ponadto mamy możliwość ustawienia urządzenia w tryb normalny i prosty. A co to jest? To jest świetna funkcja, jeżeli podczas ciągłej pracy zaistnieje sytuacja, w której trzeba sprawdzić inny element bez wnikania w ustawienia, w liczbę wzorców, która to próbka, ile jest pamięci itd. Tylko potrzebujemy prostego porównania – funkcja działa w ten sposób, że za pierwszym przyciśnięciem mierzymy wzorzec, a za następnym próbkę i otrzymujemy porównanie. 
  Jest jeszcze więcej funkcji, które ułatwiają codzienną pracę i sprawiają, że praktycznie wszystko można ustawić z poziomu samego spektrofotometru. Zapewne jest to zasób informacji na następny artykuł.                       

  Andrzej Wojtkowski
  Konica Minolta Sensing Europe B.V.
  Sp. z o.o. Oddział w Polsce, ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
  Tel.: +48 71 734 52 11  |  E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu  |  Web: www.konicaminolta.pl

  GALERIA ZDJĘĆ

  Łatwe i intuicyjne w obsłudze
  Łatwe i intuicyjne w obsłudze

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...