• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Badanie Powłok

  Artykuły branżowe

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  10.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Sensor do pomiarów zautomatyzowanych

  Sensor do pomiarów zautomatyzowanych

  Grubość lakieru i farby proszkowej przed utwardzeniem – metoda fototermiczna

  Powłoki funkcyjne wymagają zachowania właściwej grubości zgodnie z dokumentacją zamawiającego. Problem w tym, że pomiary grubości klasycznym miernikiem elektromagnetycznym są praktycznie niewykonalne na nieutwardzonej powłoce lakierniczej czy farbie proszkowej. 

  Dlaczego warto sprawdzać grubość powłoki przed utwardzeniem?

  Jeżeli niezgodność w procesie nakładania zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, farbę z łatwością można usunąć i ponownie wprowadzić do procesu niepokryty detal, wykonując już właściwą grubość pokrycia. Kontrola jakości powłoki przed jej utwardzeniem generuje zauważalne oszczędności na materiale i energii oraz zmniejsza ilość niezgodnych wyrobów. Nanosząc powłokę lakierniczą,  jednocześnie kontrolując jej grubość, można element domalować albo usunąć farbę, zanim całkiem się utwardzi, a jej usunięcie będzie znacznie trudniejsze.
  Kluczem do tych działań jest znajomość grubości powłoki jeszcze przed jej utwardzeniem. Taką wiedzę uzyskać możemy dzięki urządzeniom firmy Optisense wykorzystującym metodę fototermiczną. 

  Metoda fototermiczna – szybkie, nieniszczące pomiary na mokro

  Urządzenia firmy Optisense wykorzystują metodę fototermiczną do określenia grubości powłoki  poprzez świetlne nagrzewanie materiału, śledząc przy tym szybkość nagrzewania i spadku temperatury w punkcie pomiaru. Powłoka gruba wolno się nagrzewa i wolno studzi, powłoka cienka  szybko się nagrzeje i tak samo szybko odda ciepło.
  W zależności od rodzaju powłoki podgrzewającym źródłem światła mogą być diody podczerwone, ultrafioletowe lub laser podczerwony. Typowym urządzeniem wykorzystywanym do pomiaru grubości powłok proszkowych jest urządzenie PaintChecker Mobile B ze źródłem ultrafioletowym. Urządzenie to z powodzeniem jest stosowane w lakierniach proszkowych na całym świecie, zarówno jako miernik ręczny, jak i integralna część zautomatyzowanej linii produkcyjnej.              

  Właściwości pomiaru fototermicznego

  • bezstykowy i nieniszczący,
  • mała powierzchnia pomiaru  0,5–1 mm2,
  • dowolne miejsce pomiaru (zarówno na krawędziach, jak i na krzywiznach),
  • ręczny lub zautomatyzowany,
  • szybki – trwa 1 sekundę.

  ITA
  www.ita-polska.com.pl

  GALERIA ZDJĘĆ

  PaintChecker Mobile Blue oraz trzy typy sond pomiarowych
  Zasada działania metody fototermicznej
  PaintChecker Industrial do pomiarów zautomatyzowanych
  Pomiar lakieru na feldze

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...