Badania grubości, przyczepności, twardości, udarności i elastyczności powłok, część 2
Dobra robota lakiernicza oznacza dbałość o środowisko, szacunek dla wysiłku współpracowników i partnerów, a także wyższą rentowność naszego zakładu.
Testy własności fizycznych – grubość powłoki
Standardem jest pomiar grubości powłoki i należy przeprowadzać go regularnie. Warto pamiętać o prawidłowym doborze przyrządu tak pod względem metody (Fe, nFe), jak i dokładności pomiaru i odporności miernika na zakłócenia przemysłowe. Warto również zwrócić uwagę na geometrię detali i jej wpływ na odczyty grubości w różnych punktach kontrolnych. Stosujmy statystykę – uśrednianie wyników, badanie odchyłki standardowej jako parametru oceny jednorodności powłoki, a także wiarygodności pomiarów. Nowoczesne mierniki grubości oferują często przydatne pomiary dodatkowe: wilgotność względną, temperaturę i związany z tymi wielkościami punkt rosy. Alternatywnie, tam, gdzie to możliwe, możemy zastosować zniszczeniowy pomiar grubości powłoki – ma oczywistą wadę, ale wielką zaletą jest to, że widać więcej!
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś Zaloguj się do konta użytkownika.Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całośćZaloguj się
GALERIA ZDJĘĆ
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1
ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY
Komentarze (0)