• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Badanie Powłok

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Badanie Powłok

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  24.01.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Quintsonic 7 umożliwia pomiar grubości do ośmiu warstw powłok na różnych materiałach

  Quintsonic 7 umożliwia pomiar grubości do ośmiu warstw powłok na różnych materiałach

  Strona 1 z 4

  Przegląd sprzętu pomiarowego do kontroli jakości

  Rosnące wymagania jakościowe i gwarancyjne oraz coraz ważniejsze kwestie ekonomii procesów malowania powodują zainteresowanie firm wykonawczych i dostawców farb oraz lakierów rozwojem kontroli jakości i inwestowanie w sprzęt pomiarowy.

  Powłoki nakładane w celach ochronnych czy ozdobnych powinny spełniać zakładane przez projektantów parametry dotyczące ich wyglądu, jakości, grubości, wytrzymałości czy trwałości, aby uzyskać aprobatę lub znak jakości.
  Może się zdarzyć tak, że w momencie odbioru wyroby wyglądają idealnie, jednak jeżeli producent w trakcie procesu przygotowania powierzchni lub malowania pominął jeden z etapów obróbki powierzchni, efekt wizualny będzie krótkotrwały. Po pewnym czasie (często bardzo krótkim) zaczną się ujawniać ukryte wady. Niestety, z reguły jest już za późno na ich usunięcie.
  Przedstawiamy wybrane przyrządy i urządzenia, które powinny znajdować się na wyposażeniu działu kontroli jakości, a w szczególności w laboratoriach, gdyż pozwalają na kontrolę powłok tak przed ich utwardzeniem, jak i ocenę jakości powłok po utwardzeniu. Należy pamiętać, że w przypadku pomiaru grubości powłok, bez względu na rodzaj miernika, wykonywany pomiar dotyczy odległości miernika od podłoża. Tak więc, to cechy podłoża będą miały największy wpływ na wiarygodność otrzymanych wyników.

  Grzebienie i mierniki krążkowe 
  Proste i łatwe w użyciu przyrządy do orientacyjnego pomiaru grubości nałożonej powłoki przed utwardzeniem. Przydatne przy ustawianiu automatów, a także kontroli wstępnej i bieżącej. 


  Grzebień do pomiaru grubości warstwy proszkowej przed wypaleniem


  Grzebień do pomiaru grubości warstwy mokrej na powierzchniach płaskich


  Przyrząd krążkowy do pomiaru grubości warstwy mokrej na powierzchniach wypukłych

  Elektroniczne mierniki grubości powłok suchych i utwardzonych (ISO 2808)
  Nowoczesne mierniki pozwalają w łatwy i precyzyjny sposób zmierzyć grubość powłoki na wszystkich rodzajach metalowych powierzchni. Charakteryzują się bardzo dokładnymi i powtarzalnymi pomiarami, poza tym są małe i wygodne w użyciu. Pomiarów można dokonywać na podłożach ferromagnetycznych (F), nieferromagnetycznych (N) lub obu, ferro- i nieferromagnetycznych (FN). W porównaniu do mechanicznych mierniki elektroniczne, oprócz samego pomiaru grubości powłoki, umożliwiają przechowywanie odczytanych wyników, ich obróbkę statystyczną oraz prowadzenie dokumentacji pomiarowej w postaci wydruków wyników pomiarów lub opracowań graficznych.

  Mierniki pracujące w oparciu o zasadę indukcji magnetycznej znajdują zastosowanie do pomiarów grubości wszelkich nieferromagnetycznych powłok, tj.: lakierów, farb, tworzyw sztucznych, emalii, powłok z gumy, ceramicznych i galwanicznych (z wyjątkiem niklu) na żelazie i stali. Stosownie do potrzeb dobierane są sondy pomiarowe umożliwiające badanie szerokiego spektrum grubości powłok na obiektach o małych i dużych rozmiarach, rurach, w szczelinach czy na prętach.
  Mierniki pracujące w oparciu o zasadę prądów wirowych znalazły zastosowanie do pomiarów grubości powłok izolacyjnych na nieferromagnetycznych podłożach metalowych. Mierzone powłoki mogą być wykonane z farby, plastiku, emalii, jak również anodyzowane.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...