Szukaj

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wydanie nr: 6(116)/2018

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  5 miesięcy temu  02.01.2019, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Ograniczenia produkcji, obrotu niektórych substancji i mieszanin niebezpiecznych 

  W niniejszym artykule chciałabym przypomnieć obowiązujące przepisy dotyczące ograniczeń produkcji i obrotu niektórych substancji i mieszanin niebezpiecznych. Jako przykład wybrałam dwie substancje: metanol (alkohol metylowy) oraz 1-metylo-2-pirolidon (NMP). Moim celem jest zwrócenie uwagi na konieczność monitorowania zachodzących zmian również w przepisach dotyczących substancji i mieszanin chemicznych.

  Od 2014 roku obowiązywał w Polsce zakaz wprowadzania do obrotu dla konsumentów metanolu oraz substancji i mieszanin zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% (wagowo) stosowanych jako płyny do mycia, czyszczenia lub spryskiwania szyb, w tym szyb samochodowych. Kwestię tę reguluje rozporządzenie ministra gospodarki z 29 stycznia 2013 r. w sprawie ograniczeń, produkcji, obrotu lub stosowania substancji i mieszanin niebezpiecznych lub stwarzających zagrożenie oraz wprowadzania do obrotu lub stosowania wyrobów zawierających takie substancje lub mieszaniny [Dz. U. z 2014 r., poz. 769]. 
  Od 15 listopada 2018 roku obowiązuje zmiana ww. rozporządzenia, która zapewnia zgodność prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, a dokładnie zgodność z obowiązującym rozporządzeniem WE nr 1907/2006 PE i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Dodam, że ww. rozporządzenie...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony