• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  31.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    Pozwolenia na wytwarzanie odpadów

    Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest konieczne dla instalacji, której eksploatacja wiąże się w wytwarzaniem w ujęciu rocznym:

    • powyżej 1 Mg (1 tony) – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub
    • powyżej 5000 Mg (5000 ton) – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne.

    We wniosku o wydanie pozwolenia powinny zostać ujęte tylko te odpady i ich ilości, które są związane z eksploatacją instalacji. Nie sankcjonuje się pozwoleniem innych odpadów powstających w zakładzie w wyniku eksploatacji urządzeń niezwiązanych z instalacją, procesów serwisowania czy remontów i przebudów. Odpady we wniosku trzeba zakwalifikować zgodnie z obowiązującym na dzień złożenia wniosku katalogiem odpadów, który jest wydawany w formie rozporządzenia do ustawy o odpadach. Organem odpowiedzialnym za wydanie pozwolenia jest najczęściej starosta lub rzadziej marszałek województwa w przypadku instalacji zawsze znacząco oddziaływujących na środowisko lub inwestycji realizowanych na obszarach zamkniętych. Koszt wydania decyzji to 2011 zł w przypadku dużych firm lub 506 zł w przypadku małych i średnich podmiotów. Jest to kwota opłaty skarbowej wnoszonej na konto urzędu i nie zawiera w sobie kosztów, jakie należy ponieść na opracowanie dokumentacji wnioskowej.

    Pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza

    Jeżeli eksploatacja instalacji wiąże się z wprowadzaniem do powietrza zanieczyszczeń gazowych lub pyłowych, to najprawdopodobniej konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na emisję. Wyjątki od tej zasady są przywołane w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia [4], jednak nie ma tam wskazanych instalacji lakierniczych. Kolejnym przypadkiem, w którym nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia, jest emisja do powietrza substancji, które nie są normowane w powietrzu (brak jest dla nich tzw. wartości odniesienia) lub emisja całkowita z terenu zakładu nie będzie przekraczała 10 proc. wartości odniesienia. Nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia w przypadku, gdy emisja do powietrza ma charakter emisji niezorganizowanej, tj. bez pośrednictwa zaprojektowanych w tym celu środków technicznych, w tym wentylacji grawitacyjnej (uwaga: otwory dachowe zaopatrzone w wentylatory mechaniczne wspomagające wymianę powietrza w myśl przepisów prawa są już emitorami i skutkują emisja zorganizowaną).

    We wniosku o wydanie pozwolenia należy wskazać charakterystykę instalacji, wszystkie emitowane substancje wraz z charakterystyką źródeł emisji oraz emitorów. Konieczne będzie również dokonanie symulacyjnych obliczeń wielkości emisji lub przywołanie pomiarów emisji z emitorów, o ile instalacja jest już w fazie eksploatacji. Opracowanie danych odnośnie wielkości emisji zanieczyszczeń i ich rozprzestrzeniania jest dość skomplikowanym i czasochłonnym procesem i warto powierzyć tę pracę specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami obliczeniowymi. Sama procedura uzyskania pozwolenia przebiega już podobnie jak w przypadku wytwarzania odpadów włącznie z kosztami skarbowymi i organami właściwymi dla wydania decyzji oraz czasem oczekiwania na rozpatrzenie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...