
Budujemy, rozbudowujemy, reorganizujemy lakiernię, część 2
Po zakończeniu etapu inwestycji i budowy instalacji lakierniczych rozpoczyna się etap rozruchu technologicznego. Etap ten przybiera różny kształt, zależnie od wielkości i rodzaju instalacji. W przypadku instalacji IPPC rozruch ma określony prawnie czas trwania i obejmuje często obowiązek wykonania pomiarów rozruchowych wielkości emisji. W przypadku mniejszych instalacji rozruch oznacza w rzeczywistości rozpoczęcie eksploatacji. Dla każdej działającej instalacji oddziałującej na środowisko konieczne są natomiast uregulowania formalne, zależne od wielkości i rodzaju oddziaływania.
Mówiąc o oddziaływaniu instalacji na środowisko naturalne mamy na myśli wprowadzanie do środowiska naturalnego substancji lub energii oraz korzystanie z zasobów środowiskowych, np. użycie wody do celów technologicznych. Wymaga to uzyskania tzw. pozwoleń środowiskowych. Pozwolenia mają postać formalnych decyzji administracyjnych wydawanych na wniosek prowadzącego instalacje przez lokalne jednostki samorządu terytorialnego. Konieczność ich uzyskania reguluje art. 180 ustawy POŚ [1], w myśl którego eksploatacja instalacji powodująca:
1) wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
3) wytwarzanie odpadów
est możliwa po uzyskaniu pozwolenia, o ile jest ono wymagane. Wśród pozwoleń wydawanych przez organy środowiskowe wyróżniamy pozwolenia na wytwarzanie odpadów, pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)