• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wydanie nr: 1(111)/2018

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Usuwanie pozostałości metali ciężkich ze ścieków za pomocą filtra wielowarstwowego oraz wymiennika selektywnego w produkcji płytek drukowanych.

  Usuwanie pozostałości metali ciężkich ze ścieków za pomocą filtra wielowarstwowego oraz wymiennika selektywnego w produkcji płytek drukowanych.

  Strona 1 z 2

  Jakość, koszty i środowisko – to wszystko ma znaczenie

  Mają Państwo wysokie wymagania odnośnie jakości swoich produktów i ich powierzchni? Zatem wady i reklamacje to ostatnia rzecz, jakiej Państwo by oczekiwali.

  Dlatego też do lakierowania, malowania proszkowego, emaliowania, galwanizowania lub innych metod wykończenia powierzchni konieczne jest używanie elementów wcześniej poddanych optymalnej obróbce wstępnej.
  Jednakże nie wszystkie metody obróbki wstępnej są przyjazne dla środowiska. Z tego powodu coraz mniej przedsiębiorstw korzysta z techniki oczyszczania rozpuszczalnikami organicznymi i stawia obecnie w coraz większym stopniu na mokre metody chemiczne: odtłuszczanie – fosforanowanie – pasywacja. Celem jest redukcja powstawania ścieków i zachowanie zgodności z coraz bardziej rygorystycznymi wartościami granicznymi dla emitowanych substancji do środowiska.

  Drobna przyczyna – poważne skutki:

  • Problemy jakościowe z powodu niewystarczającej przyczepności powłoki do powierzchni. Jest to kłopotliwe.
  • Duże zapotrzebowanie na świeżą wodę i chemikalia. To kosztuje.
  • Powstawanie dużych ilości ścieków. Za to się płaci.
  • Częściowe przekroczenie wartości granicznych dla metali ciężkich w ściekach powoduje nie tylko pewien dyskomfort, ale i problemy z urzędami zajmującymi się kontrolą składu chemicznego ścieków.

  Przejrzyste rozwiązania

  Przy pomocy systemów oferowanych przez firmę Eurowater zoptymalizują Państwo technologię płukania i w ekonomiczny sposób uzdatnią wodę.
  Wśród wielu technologii dostępnych na świecie można wyodrębnić dwie, które znalazły praktyczne zastosowanie w przemyśle:

  • metodę membranową (odwróconej osmozy),
  • metodę jonitową (kationitowo-anionitowa).

  Obie metody mają swoje wady i zalety. Metoda membranowa jest droższa inwestycyjnie, wymaga dużo więcej wody surowej na obsługę wewnętrzną, jednak nie wymaga chemikaliów do regeneracji. Wadą jest, że metoda ta nie pozwala na recyrkulację wody popłucznej ze względu na membrany osmotyczne, które bardzo szybko ulegają zablokowaniu. Również przewodność wody uzdatnionej jest nieznacznie wyższa niż w innych technologiach.

  Metoda jonitowa jest starą sprawdzoną technologią, prostą w obsłudze, pozwala na duży odzysk wody popłucznej, uzyskiwane przewodności wody uzdatnionej sięgają niejednokrotnie < 1,0 μS/cm, bardzo małe zużycie wody surowej na obsługę wewnętrzną stacji. Wadą jest to, że musimy stosować kwas oraz zasadę do regeneracji jonitów.
  Znane są również aplikacje (np. przy obróbce aluminium) łączenia technologii jonitowych oraz membranowych. Są one stosowane głównie przy obróbce detali aluminiowych (np. felgi), gdzie wymagana jest niska przewodność wody płuczącej oraz stałość składu chemicznego. Wówczas technologia membranowa jest stosowana do uzupełnienia kąpieli, natomiast technologia jonitowa do doczyszczania wody popłucznej.
  Kryterium dobrego i ekonomicznego płukania:

  • Odsolona woda płucząca zapobiega powstawaniu osadów.
  • Przewodność 10-50 μS/cm w specjalnych przypadkach < 2 μS/cm.
  • Brak zanieczyszczeń mechanicznych w wodzie płuczącej.
  • Minimalizacja zapotrzebowania na świeżą wodę oraz równocześnie minimalizacja powstałych ścieków.
  • Zgodność z wartościami granicznymi dla metali ciężkich w ściekach stosownie do obecnych regulacji prawnych

  GALERIA ZDJĘĆ

  Uzdatnianie wody w przygotowaniu powierzchni
  Obieg wody poprzez filtr wielowarstwowy oraz demineralizator w linii do fosforanowania przy produkcji metalowych elementów mebli.
  Uzdatnianie wody w przygotowaniu powierzchni
  Stacja odwróconej osmozy typ RO B1.
  Usuwanie pozostałości metali ciężkich ze ścieków za pomocą filtra wielowarstwowego oraz wymiennika selektywnego w produkcji płytek drukowanych.
  Filtr wielowarstwowy serii FNSA 60.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...