Szukaj

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wydanie nr: 5(109)/2017

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  10 miesięcy temu  27.11.2017, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Emisja z procesów technologicznych w zakładach obróbki powierzchniowej – część 1

  To już kolejny artykuł, który poświęcamy zagadnieniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. W dzisiejszym chciałbym przybliżyć temat emisji z procesów prowadzonych w roztworach wodnych, które są chyba najpowszechniej wykorzystywane w zakładach zajmujących się chemiczną obróbką powierzchni. Dodatkowo emisja z kąpieli wodnych budzi nadal wiele wątpliwości w odniesieniu do konieczności uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Mam nadzieję, że lektura niniejszego artykułu znacznie ułatwi prawidłowe zrozumienie zagadnienia i będzie pomocna dla osób odpowiedzialnych za sprawy środowiskowe w zakładach.

  Aby zrozumieć, jakie substancje należy wykazać jako emisję z procesów technologicznych w instalacji, trzeba odwołać się do definicji zanieczyszczeń zamieszczonej w ustawie Prawo ochrony środowiska:
  Zgodnie z przytoczoną definicją można byłoby uznać, że każda substancja emitowana z procesów przygotowania powierzchni wymaga uzyskania pozwolenia na mocy artykułu 180 ustawy Prawo ochrony środowiska, który mówi bardzo ogólnie, że eksploatacja instalacji emitującej gazy i pyły do powietrza wymaga pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. W praktyce kluczowe jednak są zapisy dwóch rozporządzeń:

  rozporządzenie ministra środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji  w powietrzu, rozporządzenie ministra środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia niektórych substancji w powietrzu.

  W wyżej wymienionych rozporządzeniach wskazano ponad 160...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 5(109)/2017

  do góry strony