Szukaj

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wydanie nr: 5(109)/2017

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  ponad rok temu  27.11.2017, ~ Administrator   

  Helm Clemco Apollo 600.

  Helm Clemco Apollo 600.

  Strona 1 z 2

  Jak skompletować system doprowadzający powietrze do operatora

  Bezpieczeństwo jest priorytetem i dotyczy nie tylko operatora urządzenia, ale również wszystkich osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu stanowiska pracy. 

  Procesy takie jak metalizacja, oczyszczanie, malowanie wymagają stosowania specjalnych procedur. Ich zachowanie pozwala na wykonywanie zadań w wyznaczonym czasie, budżecie i w sposób niezagrażający życiu ani zdrowiu ludzi. Zasady postępowania są bardzo ważne, ale nie mniej istotny jest sprzęt, z jakiego korzysta operator. Jakość poszczególnych elementów: filtra, węży, kombinezonu, hełmu ma zasadnicze znaczenie. Im dokładniej są wykonane i im lepsze materiały wykorzystano do ich produkcji, tym większy poziom bezpieczeństwa mogą zapewnić.

  Najważniejsze elementy zestawu doprowadzającego powietrze

  1. Filtr powietrza – to nie tylko wygoda, ale i wymóg regulacji OSHA 29 CFR 1910.134. Rolą filtra jest oczyszczenie powietrza doprowadzanego do hełmu z pozostałości oleju, pary wodnej i innych zanieczyszczeń o cząstkach w rozmiarze przekraczającym 0,5 mikrona. Należy pamiętać o tym, że wybór mniejszego filtra, o gorszych właściwościach, jest jedynie pozorną oszczędnością. Wszelkie zanieczyszczenia, które przedostają się do hełmu, zmniejszają przepustowość węży, są przyczyną nieprzyjemnych zapachów wywołanych mniejszym ciśnieniem i ograniczonym przepływem powietrza. Ponadto nadmierne obciążenie zbyt małych filtrów prowadzi do kosztownej konserwacji. 

  2. Hełmy zasilane powietrzem – stanowią kluczowy element wyposażenia operatora oczyszczarki. Zadaniem materiału instalowanego wewnątrz hełmów jest izolacja akustyczna, która pozwala na komfortową pracę w trudnych warunkach i eliminuje hałas wytwarzany przez urządzenie dostarczające powietrze.  Zgodnie z regulacją OSHA 30 CFR 11.120 maksymalny poziom hałasu docierający do operatora noszącego hełm nie powinien przekraczać 80 dBA (decybele na skali „A”). 
  Najważniejszym elementem hełmu jest jego wizjer. Chroni on operatora przed ścierniwem i materiałem odpryskującym od czyszczonej powierzchni. Wizjer powinien posiadać grubość nie mniejszą niż 0,01 mm. Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że wizjer nie chroni operatora przed większymi obiektami i kamieniami. W tym celu należy nosić także gogle. Okno wizjera jest dodatkowo uszczelnione, co zapobiega przedostawaniu się pyłu. 
  Nie zaleca się wykorzystywania w wizjerach taniego tworzywa sztucznego. Widoczność jest wówczas ograniczona, a nieodpowiednia ochrona przed odpryskiem może być przyczyną dolegliwości operatora i w efekcie zmniejszenia efektywności pracy.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Filtr powietrza AFO dla operatora.
  Helm Clemco Apollo 100.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony