• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 5(103)/2016

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  10.09.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Właściwymi organami do kontroli produktów w ramach programu kontroli, zgodnie z art. 168a, ust.1 ustawy Prawo ochrony środowiska są:
    1) właściwe organy Inspekcji Ochrony Środowiska – u producentów i użytkowników tych produktów,
    2) właściwe organy Inspekcji Handlowej – u importerów oraz sprzedawców hurtowych i detalicznych tych produktów,
    3) właściwe organy nadzoru budowlanego w zakresie produktów, które są wyrobami budowlanymi.

    Dodam, że zgodnie z definicją określoną w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, „wyrób budowlany” oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych.

    Po zakończeniu kontroli ww. organy przekazują informacje i dane o wynikach odpowiednio do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
    Przepisów omawianego rozporządzenia ministra rozwoju z 8.08.2016 r. w sprawie ograniczenia emisji Lotnych Związków Organicznych zawartych w niektórych farbach i lakierach przeznaczonych do malowania budynków i ich elementów wykończeniowych, wyposażeniowych oraz związanych z budynkami i tymi elementami konstrukcji oraz w mieszaninach do odnawiania pojazdów, nie stosuje się do produktów stosowanych wyłącznie w instalacjach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 146, ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Chodzi tu o instalacje objęte standardami emisyjnymi.
    W drugiej części artykułu przedstawię aktualne przepisy wymagań prawnych dotyczących substancji kontrolowanych, nowych substancji i fluorowanych gazów cieplarnianych.
    Otóż, w celu zapobiegania emisjom substancji zubożających warstwę ozonową ustanowione zostały obowiązki użytkowników (operatorów) urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła, agregatów samochodowych i innych urządzeń, w których stosowane są tego rodzaju substancje. Podstawę wymagań dotyczących rejestracji urządzeń, licznych zakazów, wymogów technicznych oraz sporządzania sprawozdań określają przepisy:
    1) ustawa z 15.05.2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych [Dz.U. poz. 881],
    2) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z 16.09.2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową,
    3) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 517/2014 z 16.04.2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...