Ograniczenia emisji LZO (Lotnych Związków Organicznych) w niektórych farbach i lakierach regulowało do 26 sierpnia tego roku rozporządzenie ministra gospodarki z 16.01.2007 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia emisji Lotnych Związków Organicznych powstających w wyniku wykorzystywania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach oraz w mieszaninach do odnawiania pojazdów [Dz.U. z 2013 r., poz. 1569].
Rozporządzenie to, zgodnie z art. 36, ust. 3, pkt 1 ustawy z 11.07.2014 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw [Dz.U., poz. 1101], straciło moc z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia ministra rozwoju z 8.08.2016 r. w sprawie ograniczenia emisji Lotnych Związków Organicznych zawartych w niektórych farbach i lakierach przeznaczonych do malowania budynków i ich elementów wykończeniowych, wyposażeniowych oraz związanych z budynkami i tymi elementami konstrukcji, a także w mieszaninach do odnawiania pojazdów [Dz.U., poz. 1353 ].
Nowe rozporządzenie porządkuje definicje stosowanych pojęć oraz określa:
- oznaczenia numeryczne i cechy produktów pozwalające na identyfikację produktu, grupy produktów i ich nazwy;
- dopuszczalne wartości maksymalnej zawartości LZO w tych produktach, które warunkują dopuszczenie wprowadzenia ich do obrotu;
- zakres informacji zamieszczanych na etykietach tych produktów;
- metody badań, zgodnie z którymi należy określać maksymalną zawartość LZO w produktach;
- program kontroli, o którym mowa w art. 168a, ust. 2 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska [Dz.U. z 2016 r., poz. 672 ze zmianami], zawierający:
a) sposób i częstotliwość sprawdzania przestrzegania ww. wymagań,
b) kryteria wyboru podmiotów objętych kontrolą w danym roku,
c) sposób przekazywania informacji i danych o wynikach kontroli, o której mowa w art. 168a, ust. 3-4 ustawy Prawo ochrony środowiska.
W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia określone zostały dopuszczalne wartości maksymalnej zawartości LZO w produktach wymienionych w §3.
Natomiast w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia podane zostały metody badań stosowane do określania maksymalnej zawartości LZO w niektórych farbach i lakierach przeznaczonych do malowania budynków i ich elementów wykończeniowych, wyposażeniowych oraz związanych z budynkami i tymi elementami konstrukcji oraz w mieszaninach do odnawiania pojazdów.
- sprawdzeniu zakresu informacji zamieszczonych na etykietach kontrolowanych produktów,
- sprawdzeniu dokumentów udostępnionych przez kontrolowany podmiot, potwierdzających przestrzeganie wymagań w zakresie maksymalnej zawartości LZO,
- pobieraniu próbek produktów,
- badaniu pobranych próbek produktów w akredytowanych laboratoriach oraz ich analizie w celu sprawdzenia spełniania przez nie wymagań dotyczących dopuszczalnych wartości maksymalnych zawartości LZO, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
- żądaniu od kontrolowanego podmiotu udzielenia wyjaśnień i informacji dotyczących etykiet, produktów lub próbek kontrolowanych produktów.
Komentarze (0)