• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strefa magazynowania odpadów niebezpiecznych musi zostać oznakowana w widocznym miejscu.

    Strona 2 z 4

    Ogólne zasady magazynowania odpadów

    W innych przypadkach niż podlegające wyłączeniom odpady powinny być magazynowane w instalacjach, budynkach lub ich częściach wydzielonych na cel magazynowania odpadów i nazywanych „miejscami magazynowania odpadów” Co istotne dla branży lakierniczej i obróbczej, dopuszczalne jest wspólne magazynowanie odpadów i substancji czy mieszanin chemicznych z wyłączeniem produktów ubocznych lub tych, które były odpadami i utraciły taki status. Jest to istotny punkt z uwagi na charakter chemiczny stosowanych w tej branży chemikaliów i powstających odpadów, które z racji na swoich właściwości często są składowane wspólnie w jednym obiekcie. W takim przypadku istnieje konieczność jednoznacznego identyfikowania poszczególnych odpadów i ich miejsca magazynowego. Odpady w tym przypadku, o ile są inne niż niebezpieczne, powinny zostać oznakowane kodem odpadu zgodnym z obowiązującym katalogiem odpadów [3] naniesionym cyframi koloru czarnego o wysokości minimum 20 mm i szerokości linii minimum 3 mm. Oznakowanie powinno być trwałe, czytelne i odporne na warunki przechowywania i dodatkowo możliwe do odczytania bez konieczności przestawiania poszczególnych pojemników z odpadami. Ten ostatni wymóg może być trudny do spełnienia w przypadku firm posiadających niewielkie powierzchnie magazynowe, jednak rozwiązaniem może być zmniejszenie ilości magazynowanych odpadów kosztem ich częstszego odbioru. Rozporządzenie wskazuje na kilka ogólnych zasad magazynowania, których ostateczny kształt może nadać wytwórca:

    • ograniczenie przed dostępem osób postronnych, przy czym zewnętrzne ogrodzenie zakładu nie jest w tym zakresie wystarczającym zabezpieczeniem;
    • odpowiednia powierzchnia magazynowa uwzględniająca rodzaj, ilość odpadów i częstotliwość ich odbioru;
    • utwardzenie podłoża z wykorzystaniem materiałów budowlanych;
    • zabezpieczenie przed przypadkowym mieszaniem się odpadów zbieranych selektywnie;
    • zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych, jeżeli ten wpływ może zwiększać negatywne oddziaływanie odpadów na środowisko.

    Rozporządzenie reguluje również sporną do tej pory kwestię stosowania zabezpieczenia przed wyciekami i niezamierzonymi uwolnieniami do środowiska naturalnego. Zgodnie z jego zapisami odpady można zabezpieczać szczelnymi opakowaniami, pojemnikami czy kontenerami lub poprzez zabezpieczenie, uszczelnienie podłoża i zapewnienie systemu odprowadzania wycieków. Z zapisów rozporządzenia nie wynika zatem bezpośrednio obowiązek umieszczania np. paletopojemników z wszystkimi odpadami ciekłymi na tacach ociekowych, co do tej pory było powszechnym, ale utrudniającym transport wewnętrzny, systemem przetrzymywania odpadów. Należy tu jednak pamiętać, że niektóre odpady, jak np. odpady produktów ropopochodnych, wymagają tego systemu, jak również wyposażenia magazynu w środki do neutralizacji wycieków w ilości adekwatnej do ilości przechowywanych odpadów. Ostateczną decyzję w kwestii sposobu zabezpieczania przed wyciekami należy podjąć po analizie wszystkich regulacji prawnych mających zastosowanie do różnego rodzaju odpadów, jak np. odpady olejów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(129)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne