• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Zmiany w technologii a konieczność dostosowania pozwoleń i decyzji środowiskowych

    Dla wielu firm, których instalacje produkcyjne są uregulowane prawnie pozwoleniami środowiskowymi, dużym problemem jest dokonywanie zmian w technologii z obawy przed koniecznością dokonania zmian również w pozwoleniach. Z uwagi na koszty opracowania nowych wniosków i dość skomplikowane procedury, firmy często rezygnują z jakichkolwiek zmian i modyfikacji w technologii, obawiając się właśnie konieczności dostosowania pozwoleń i decyzji. 

    Obawa ta jednak nie zawsze jest słuszna, a konieczność zmiany pozwoleń nie zawsze jest uzasadniona. Zależy to w dużej mierze od charakteru zmiany oraz od konstrukcji już wcześniej posiadanego pozwolenia. Mam nadzieję, że lektura niniejszego artykułu pozwoli na lepsze zrozumienie tematu i rozwieje wiele wątpliwość firm chcących wdrażać modyfikacje w stosowanych technologiach.

    Istotna zmiana technologiczna

    Zgodnie z ww. przepisem, aby istniała konieczność zmiany pozwolenia muszą wystąpić jednocześnie dwa zdarzenia. Po pierwsze, musi dojść do istotnej zmiany w instalacji, a jednocześnie zmiana ta musi skutkować znaczącym zwiększeniem negatywnego oddziaływania na środowisko, tj. zwiększeniem emisji substancji lub energii do środowiska. Decyzja, czy zmiana w instalacji jest istotna, należy do prowadzącego instalację i najczęściej przyjmowaną tutaj zasadą jest to, że każda zmiana, która skutkuje zwiększeniem negatywnego oddziaływania na środowisko, jest zmianą istotną. W kwestii znaczącego zwiększenia negatywnego oddziaływania na środowisko najczęściej przyjmuje się, że wszystkie zmiany pogarszające stan środowiska są znaczącymi i tak powinny być traktowane. W praktyce pamiętać należy, że to prowadzący instalacje jest odpowiedzialny za jej funkcjonowanie, wpływ na środowisko i decyzję o konieczności dokonania zmian w pozwoleniu. Jednak przywołana definicja jasno wskazuje, w jakich granicach możemy zmieniać technologię bez konieczności zmian wydanych pozwoleń.

    Instalacja a nie urządzenie…

    Należy pamiętać, że pozwolenie wydawane jest dla instalacji, a nie dla całego zakładu. Bardzo często w firmach zachodzi obawa przed jakąkolwiek zmianą w technologii czy dostawieniem nowego urządzenia. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 6 ustawy Prawo ochrony środowiska, instalacją jest stacjonarne urządzenie techniczne, zespoły stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot, i położone na terenie jednego zakładu. Aby dany element dodatkowy uznać za część składową instalacji, musi zachodzić między nim a istniejącymi elementami ścisły związek technologiczny. Definicji tego pojęcia nie znajdziemy w przepisach, jednak możemy przyjąć, że jeżeli jakieś urządzenie nie warunkuje ściśle prawidłowego działania całości instalacji i możliwa jest obróbka detali tylko w nim, to związek technologiczny nie jest ścisły. Przykładem w przemyśle obróbczym może być dostawienie dodatkowej myjki do czyszczenia pewnych partii detali lub np. urządzenia do stripowania, które może pracować niezależnie i nie służy do obróbki całego strumienia materiału produkowanego w instalacji.

    Pamiętajmy jednak, że zmiana pozwolenia nie będzie konieczna w przypadku, gdy dodatkowy element będzie urządzeniem, a nie instalacją (ten temat poruszaliśmy w jednym z poprzednich artykułów). Jeżeli dostawiony element będzie wyczerpywał znamiona instalacji, będzie wpływał na środowisko negatywnie, konieczne będzie jego włączenie w zakres pozwolenia lub uzyskanie odrębnego pozwolenia sektorowego. Możliwość uzyskania odrębnego pozwolenia sektorowego i wyodrębnienia z instalacji pewnych elementów niepozostających w ścisłym związku technologicznym bywa korzystna i jest często wykorzystywana. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(113)/2018

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne