• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Wydanie nr: 2(148)/2024

  Artykuły branżowe

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  2 miesiące temu  16.05.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 2

  Przy obróbce wstępnej lakieru dzięki efektywnemu oczyszczaniu ścieków

  Doskonała jakość powłoki powierzchniowej jest podstawą wielu innowacyjnych produktów. Zależy ona w dużej mierze od procesu czyszczenia i jakości wody do płukania przed powlekaniem. Dlatego też czyszczenie i obróbka wstępna odgrywają coraz większą rolę w technice powierzchniowej. Nowoczesne, ekonomiczne metody oczyszczania ścieków, takie jak destylacja próżniowa, spełniają wysokie wymagania dotyczące zarówno jakości wody płuczącej, jak i ekonomiki. Doskonałym przykładem tego procesu jest firma Umdasch The Store Makers GmbH w Leibnitz, Styria (Austria).

  Sytuacja wyjściowa

  W prawie wszystkich dziedzinach obróbki metali elementy i maszyny obróbcze są smarowane i chłodzone emulsjami lub chłodziwami. Te pozostałości po obróbce nie sprzyjają trwałej powłoce i długiej żywotności tych części. Dlatego przed obróbką powierzchniową należy je dokładnie usunąć. Powstają przy tym zanieczyszczone wody popłuczne, które nie mogą być odprowadzane do kanalizacji publicznej. Utylizacja wiąże się z wysokimi kosztami, które w ciągu roku sumują się do znacznych kwot. 
  Tak było również w Umdasch The Store Makers GmbH w Leibnitz w południowej Styrii. Woda do mycia powstająca w procesach odtłuszczania, obróbki wstępnej i czyszczenia ma wysoką zawartość rozpuszczonych tłuszczów i olejów (ChZT >10.000 mg/l), jak również chlorków i kwasów organicznych. Z reguły trzeba ją utylizować za ok. 135 euro za m3. Przy ilości wody procesowej wynoszącej ok. 1500 m3 rocznie daje to ogromne koszty utylizacji w wysokości ponad 200 tys. euro.

  Rozwiązanie

  W wielu firmach oczyszczanie ścieków za pomocą destylacji próżniowej zostało już uznane za opłacalną i trwałą alternatywę dla usuwania odpadów. Również firma Umdasch bardzo wcześnie zdecydowała się na efektywne i zrównoważone oczyszczanie swoich ścieków przemysłowych. Wyparka próżniowa VACUDEST jest eksploatowana od 2002 roku − wówczas z wydajnością 400 m3/rok. Biorąc pod uwagę rozszerzenie działalności o malowanie proszkowe w 2018 roku, firma zainwestowała w nową wyparkę VACUDEST M 1.500 Clearcat − na 1500 m3 rocznie. 
  Wymagania wobec producenta VACUDEST, firmy H2O GmbH z siedzibą w Steinen, Baden, były następujące:

  1. zwiększenie wydajności z 400 m3 do 1500 m3, lokalizacja na tej samej przestrzeni;
  2. jakość wody płuczącej umożliwiająca jej bezpośrednie wykorzystanie, charakteryzująca się przewodnością <20 µS/cm.


  Fot. 1. W zakładzie w Leibnitz, na południe od Grazu, firma Umdasch The Store Makers GmbH zdecydowała się już na drugi system destylacji próżniowej VACUDEST. Powody: lepsza jakość wody płuczącej, niższe koszty eksploatacji i wyższa niezawodność

  Fot. 2. VACUDEST M 1500 Clearcat tak dobrze oczyszcza wodę do płukania z obróbki powierzchniowej, że destylat może być ponownie wykorzystany w procesie bez konieczności dalszego oczyszczania

  Firma H2O GmbH była w stanie sprostać obu tym wyzwaniom. Warunki ograniczonej przestrzeni nie stanowiły problemu ze względu na oszczędność miejsca, dlatego też mocniejszy nowy VACUDEST M 1500 Clearcat mógł również zająć swoje miejsce w tej samej lokalizacji (patrz fot. 2). 
  Szczególnym kryterium była przewodność wody płuczącej. Często, ze względu na pewne efekty fizyczne, szczególnie oleje nie mogą być całkowicie oddzielone przy destylacji i przenikają do destylatu w śladowych ilościach. Efekt ten może często prowadzić do zmętnienia destylatu. W tym przypadku taki rezultat prowadziłby do dodatkowych kosztów związanych z obróbką końcową, oprócz kosztów eksploatacji. 

  Ale nie w przypadku opatentowanego systemu H2O Clearcat. Gwarantuje on klientowi najwyższą jakość destylatu bez konieczności stosowania konwencjonalnej obróbki końcowej i materiałów eksploatacyjnych. Ten dodatkowy moduł do systemu destylacji próżniowej VACUDEST umożliwia bezpieczne i skuteczne oczyszczanie ścieków przemysłowych zawierających olej i tłuszcz w jednym etapie procesu. W firmie Umdasch wartość przewodności została ostatecznie zredukowana do 3 µS/cm, a pożądany cel został osiągnięty z nawiązką. 
  Dzięki temu wynikowi H2O GmbH mogła ostatecznie przekonać decydentów w Umdasch The Store Makers GmbH, zwłaszcza tych z obszaru technicznego. Cały zespół jest zadowolony z przebiegu projektu i udanej realizacji z H2O. − Dzięki tym doskonałym wynikom w przewodności destylat może być ponownie wykorzystany 1:1 i nie musi być ponownie cofany − to nas przekonało – zapewniają przedstawiciele firmy. 
  Dzięki recyrkulacji produkcja jest teraz prawie bez ścieków, ponieważ uzdatniona woda może być bez problemu recyrkulowana.

  Dzięki doskonałym wynikom w zakresie przewodności destylat może być ponownie wykorzystany w proporcji 1:1 i nie musi być ponownie cofany − to nas przekonało!

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...