• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4

    Inne odpady z procesów obróbki powierzchniowej

    Eksploatacja instalacji do obróbki powierzchniowej i lakierowania skutkuje również generowaniem odpadów niezwiązanych bezpośrednio z produkcją czy stosowaniem surowców. Do odpadów takich należą wszelkiego rodzaju filtry, tkaniny sorpcyjne, czyściwa czy w końcu odzież ochronna stosowana przez obsługę linii. Wszystkie te materiały możemy oddawać pod jednym z dwóch dostępnych kodów 15 02 02* lub 15 02 03. Pierwszy z nich będzie zarezerwowany dla materiałów zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi, jak np. filtry olejowe, skażona odzież i czyściwa czy włókniny z central nawiewno-wywiewnych zanieczyszczone pozostałościami stosowanych na liniach roztworów. Kod bez gwiazdki będzie stosowany dla wszystkich pozostałych materiałów, które nie miały kontaktu z środkami niebezpiecznymi. 

    Dla wszelkiego rodzaju odpadów powstałych w wyniku eksploatacji czy serwisowania linii odpowiednie kody znajdziemy w grupie 16. Dla elementów elektrycznych, oświetleniowych, elementów automatyki odpowiednimi kodami będą te z zakresu 16 02 01 do 16 02 14, a dla baterii i akumulatorów z grupy 16 03 …

    Podsumowanie

    Mam nadzieję, że lektura artykułu znacznie ułatwi odpowiednie zaklasyfikowanie odpadów i dobór odpowiednich kodów zgodnie z wymaganiami prawnymi. Specyfika obróbki powierzchniowej i różnorodność procesów nie pozwala oczywiście na omówienie wszystkich możliwych kodów mających zastosowanie w tej branży, niemniej jednak te wskazane w artykule są zawsze występującymi i powszechnie stosowanymi. Należy pamiętać również, że dokonanie pełnej klasyfikacji odpadu od jego zakodowania aż po wskazanie jego składu wymaga dość sporej wiedzy chemicznej odnośnie stosowanych w zakładzie procesów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy każdorazowo przed dokonaniem pełnej klasyfikacji zlecić badanie odpadu. W poprzednich artykułach szczegółowo opisujących zagadnienia gospodarki odpadami omawialiśmy kwestie związane z czynnościami zakazanymi i związanymi z tym karami finansowymi. Błędy w klasyfikacji, a w szczególności te, które nie doszacowują zagrożeń dla danej grupy odpadów (np. uznanie odpadu niebezpiecznego za inny niż niebezpieczny) są traktowane przez prawo bardzo surowo, a kary finansowe mogą być bardzo dotkliwe.      

    [1] Dz. U. 2014, poz. 1932 – rozporządzenie ministra środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów
    [2 Dz. U. 2013, poz. 21 – ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach 

    Michał Deka                       

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...