• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Odpady z procesów przygotowania powierzchni

    Procesy obróbki powierzchniowej w przypadku lakierni czy anodowni są realizowane przy użyciu metod chemicznych. Zatem odpowiednią grupą dla odpadów z tych procesów jest tylko i wyłącznie grupa 11 (odpady z fizykochemicznej obróbki i powlekania powierzchni metali), podgrupa 01 (odpady z fosforanowania, wytrawiania, alkalicznego odtłuszczania, anodowania). Kodowanie w innych grupach niż 11 należy uznać za nieprawidłowe z uwagi na niespełnienie podstawowego wymogu, jakim jest uwzględnienie źródła powstawania odpadu. 
    Załóżmy zatem, że chcielibyśmy zutylizować kąpiel trawienia alkalicznego zawierającą w składzie wodorotlenek sodowy. Odpad ten powinien być sklasyfikowany jako 11.01.07*, tj. alkalia trawiące. Analogicznie odpad z filtrowania kąpieli fosforanowania cynkowego zawierający fosforan żelazowy i resztki kąpieli powinien posiadać kod 11 01 08*, tj. osad z fosforanowania. W przypadku niektórych kąpieli dobór kodów może być nieco bardziej skomplikowany. Przykładem może być np. kąpiel chromianująca, która nie posiada swojego specyficznego kodu. W tym przypadku przydatna będzie wiedza chemiczna. Wiemy, że kąpiel taka jest kwaśna, ma działanie lekko nadtrawiające powierzchnię, a dodatkowo zawiera metale ciężkie, zatem będzie odpadem niebezpiecznym. Prawidłowym kodem w tym przypadku dla odpadu kąpieli jest kod 11 01 05* kwasy trawiące. Szlamy z wanny chromianującej będą natomiast kodowane jako 11 01 09* – szlamy zawierające substancje niebezpieczne. 

    Poza prawidłowym kodem warunkiem koniecznym do dalszego zagospodarowania odpadu jest wiedza na temat jego składu chemicznego, ale jak widać na ww. przykładach sam proces kodowania jest oparty bardziej na procesie źródłowym niż składzie chemicznym. Dlatego też nagminne stosowanie w odpadach z obróbki powierzchniowej grupy 06 należy uznać za całkowicie błędne, gdyż grupa ta, mimo pozornego podobieństwa, jest odpowiednia dla procesów produkcji i przetwarzania produktów chemicznych, a nie ich stosowania do obróbki powierzchniowej metali.

    Farby lakiery i odpady z usuwania powłok malarskich

    W przypadku farb odpadów farb proszkowych (niewykorzystane farby proszkowe, proszki poobiegowe itp.) oraz farb ciekłych wodorozcieńczalnych prawidłowym kodem jest 08 01 12. W przypadku farb i lakierów zawierających substancje niebezpieczne, np. odpady farb i lakierów rozpuszczalnikowych, konieczne jest nadanie kodu 08 01 11*. Należy pamiętać, że oba powyższe kody dotyczą tylko i wyłącznie niespełniających wymogów jakościowych, przeterminowanych farb i lakierów, a nie usuniętych z powierzchni powłok lakierniczych. W przypadku odpadów ze stripowania mamy do czynienia z kodem 08 01 03* lub 08 01 14, zależnie, czy zawierają one substancje niebezpieczne, czy nie. Sama zaś kąpiel odlakierowująca, o ile będzie zachodziła konieczność jej utylizacji, powinna zyskać kod 08 01 17* lub 08 01 18. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(111)/2018

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne