• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  23.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    W nowym centrum proszkowym przygotowanie proszku, podawanie i dozowanie jest zintegrowane ze sobą. Możliwość pracy z dwoma kartonami farby rozsądnie zmniejsza czas wymiany opakowania. Dodatkowy zysk czasu na sam proces powlekania zwiększa produktywność.

    W nowym centrum proszkowym przygotowanie proszku, podawanie i dozowanie jest zintegrowane ze sobą. Możliwość pracy z dwoma kartonami farby rozsądnie zmniejsza czas wymiany opakowania. Dodatkowy zysk czasu na sam proces powlekania zwiększa produktywność.

    Strona 3 z 4

    Wyższa dostępność systemu

    System zasilania świeżą farbą w IPS (Smart Boxer) może pomieścić dwa kartony z proszkiem, co redukuje ryzyko przestoju w związku z brakiem farby. Deficyt proszku jest wykrywany poprzez sensory wagowe umieszczone pod kartonami, zamiast pod głównym pojemnikiem farby.
    Możliwość pracy z dwoma opakowaniami i z systemem, który sam zmienia dozowanie z pustego na pełny karton, znacząco redukuje czas potrzebny na zmianę opakowania. Eliminuje to potrzebę zatrzymywania przenośnika w związku z brakiem czasu na wymianę pudełka. W rezultacie zyskujemy dodatkowy czas zwiększający produktywność.
    Proces podawania proszku do pistoletów jest także monitorowany poprzez sensory zainstalowane na każdym z pistoletów. Oznacza to, że błędne działanie jest natychmiast wykrywane, jeszcze przed dotarciem detalu do stanowiska kontroli jakości.

    Zmiana koloru poniżej 10 minut przy najwyższych standardach jakościowych

    W mieście St. Margarethen, w obiekcie firmy Liosaplast (czołowa szwajcarska firma w branży powłok funkcjonalnych i dekoracyjnych dla tworzyw), jest zlokalizowana nowoczesna, wysoce wydajna, kontrolowana komputerowo linia do przygotowania powierzchni oraz do lakierowania ciekłego i proszkowego. Kompaktowa oraz elastyczna konfiguracja systemu zapewnia krótkie czasy przejścia detali. Przenośnik Power&Free transportuje części poprzez cały system. Trawersy pozwalają na zawieszanie detali o rozmiarach do 3,2 × 2,0 × 0,8 metra i wadze do 300 kilogramów.
    System IPS od Wagnera został tam zainstalowany w kwietniu 2018 roku w celu znaczącej redukcji czasu zmiany koloru przy zachowaniu powtarzalnie wysokiej jakości powłoki oraz zmiany koloru. Po szybkim uruchomieniu oraz szkoleniu załogi czas zmiany koloru został wyraźnie skrócony – nawet przy ekstremalnych kolorach oraz najwyższych wymaganiach jakościowych. – Dziś mamy średnią poniżej 10 minut – potwierdza dyrektor zarządzający Roger Gauderon. – Przed instalacją zmiana koloru zajmowała nam 20 do 25 minut.

    Poza stałym procesem przepływu i automatyzacją czyszczenie pulsacyjne oraz system Airblade odegrały kluczową rolę. Operator może zmieniać intensywność czyszczenia w zależności od typu i koloru farby, co wpływa korzystnie na czas przezbrojenia.

    Równomierna grubość powłoki redukuje zużycie proszku

    Liosaplast potwierdza lepszy rozkład grubości powłoki po krótkim czasie operacyjnym i ustala ją na 20 mikronów. Nowa koncepcja podawania proszku w technologii SFT daje podwójne korzyści – wysoce precyzyjną kontrolę dozowania proszku, która powoduje stały wydatek proszku, nawet po długim czasie użytkowania. Efekt jest widoczny poprzez brak spadków w wydatku proszku, nawet kiedy poziom farby w zbiorniku zmienia się szybko w czasie, które to spadki są zauważalne w otwartych systemach z kolumną proszkową pod ciśnieniem hydrostatycznym.

    System IPS jest fizycznie zamknięty, przez co fluktuacja poziomu proszku nie wpływa na jego dozowanie. Jest to ewidentnie przewaga w stosunku do konwencjonalnych kuchni farb, a przy tym możemy uzyskać wyższą jakość poprzez bardziej równomierny rozkład powłoki. Przy długotrwałej produkcji całkowity pobór proszku zostanie znacznie zredukowany. System dowodzi swojej skuteczności w pracy z różnymi materiałami bazowymi, różnymi typami proszków i przy rozmaitych odcieniach.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Usuwanie proszku z pojemnika odbywa się na jego dole i jest kontrolowane przez zawór dozujący (góra). Na wyjściu zaworu dozującego proszek jest przyspieszany i transferowany do pistoletów w mieszaninie powietrza. Poprzez rozłączenie procesu dozowania i podawania proszku do pistoletów, na minutę może być transportowane nawet 400 gramów farby na dystans 30 metrów (dół).
    Automatyczna zmiana koloru i łatwa obsługa poprzez ruchomy panel dotykowy zmniejsza ryzyko błędnych operacji, które szybko prowadzą do braków produkcyjnych i ponownego czyszczenia układu.
    W pełni zintegrowane sito ultrasoniczne pozwala osiągnąć przepustowość proszku na poziomie 85 ton w ciągu 8 miesięcy bez wymiany serwisowej. Proszek jest przenoszony na sito bez użycia energii kinetycznej, a sito jest czyszczone automatycznie i bezkontaktowo. Eliminuje to ryzyko jego mechanicznego uszkodzenia. takiego jak pęknięcia czy zmiany naprężenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...