• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 2(136)/2022

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  12.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Firma Giménez Ganga opracowuje rozwiązania w zakresie obudów, ochrony przeciwsłonecznej i dekoracji, aby zapewnić komfort we wszystkich rodzajach konstrukcji i przestrzeni.

  Firma Giménez Ganga opracowuje rozwiązania w zakresie obudów, ochrony przeciwsłonecznej i dekoracji, aby zapewnić komfort we wszystkich rodzajach konstrukcji i przestrzeni.

  Strona 1 z 2

  Własna linia lakierowania proszkowego z maksymalną kontrolą procesu i najwyższą jakością produktu

  Od ponad 60 lat ten specjalista w dziedzinie zaciemnień zewnętrznych zaopatruje rynek krajowy Hiszpanii, jak i międzynarodowy. Początkowo firma rodzinna zajmowała się obróbką drewna, a od lat 80. XX wieku coraz częściej aluminium. Przez lata małe i skomplikowane elementy były powierzane do lakierowania proszkowego zewnętrznemu wykonawcy. Obecnie własny najnowocześniejszy system lakierowania proszkowego z technologią fazy gęstej zapewnia elastyczność, oszczędność i najwyższą jakość.

  Firma
  W ciągu dnia mieszkańcy Hiszpanii wiedzą, jak chronić się przed zbyt wysoką temperaturą i promieniowaniem UV za pomocą wielu zewnętrznych konstrukcji tworzących cień. Nie jest więc przypadkiem, że jeden z najważniejszych europejskich producentów systemów ochrony przeciwsłonecznej ma siedzibę na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Firma Giménez Ganga rozprowadza rocznie około 60 tys. mkw. swoich produktów w ponad 70 krajach.
  – Nasi klienci doceniają funkcjonalność naszych produktów i ich nienaganną estetykę, wszak stanowią one koniec końców część ich środowiska życia i pracy – mówi Juan Pedro Giménez Cascales, dyrektor operacyjny firmy Giménez Ganga, wyjaśniając wysokie standardy, jakie musi spełniać jego produkcja. Podkreśla on również, jak ważne są energooszczędne procesy, które mają niewielki wpływ na środowisko.

  Wyzwanie
  Do 2018 roku malowanie proszkowe było zlecane zewnętrznemu wykonawcy. – Musieliśmy kiedyś nasze elementy do produkcji pakować i rozpakowywać, a następnie transportować je do i z fabryki – było to bardzo czasochłonne, kosztowne i mało elastyczne – mówi Juan Giménez. – Pomyśleliśmy więc o tym, jak wyglądałaby nasza własna kompletna linia lakiernicza. 
  Podczas wielu lat pracy w charakterze kierownika ds. eksportu widział wiele niesamowicie zaprojektowanych zakładów produkcyjnych, co okazało się wielką zaletą w fazie planowania.
  – Z technicznego punktu widzenia najpierw należało wziąć pod uwagę rozmiar i kształt detali – wspomina Jose Luis Higueras, Area Sales Manager Industrial Coating Systems w firmie Nordson. – Następnie różnorodność materiałów; oprócz aluminium, przetwarzane są również stopy żelaza i cynku. Wreszcie, wszystkie rozwiązania musiały być zaprojektowane tak, aby spełniać wysokie wymagania klienta w zakresie jakości, niezawodności procesu i przyjazności dla środowiska.

  Rozwiązania
  Po dokładnym zbadaniu rynku wybrano ostatecznie najbardziej odpowiednich dostawców. W styczniu 2019 roku wielu specjalistów wspólnie wykonało instalację nowego, kompletnego systemu malowania proszkowego. System malowania proszkowego został zaprojektowany tak, aby pomieścić części, których długość dochodzi do 7 metrów. Detale musiały najpierw zostać poddane chemicznej obróbce wstępnej. Jeden zbiornik przystosowany jest do alkalicznej obróbki multimetali oraz aluminium, która składa się z siedmiu etapów.
  Przygotowane części są następnie prowadzone przez najnowocześniejszy system powlekania proszkowego Nordson składający się z kabiny lakierniczej ColorMax3, 12 automatycznych pistoletów proszkowych Encore® HD uzupełnionych przez centrum podawania proszku Spectrum® HD z zaawansowanym systemem sterowania PowderPilot™ HD, podwójnym cyklonem Nordson i filtrem końcowym. 
  System aplikacji Encore HD wykorzystuje technologię gęstej fazy HDLV (High-Density powder, Low-Velocity air) do pompowania większej ilości proszku przez pistolet natryskowy przy minimalnej ilości powietrza i maksymalnej kontroli procesu. Rezultatem tego jest najwyższa efektywność, niezrównane pokrycie i niezawodny samoczyszczący proces zmiany koloru, zwiększający wydajność i redukujący koszty operacyjne. Niezwykle wytrzymałe i trwałe pompy Encore HD nie posiadają żadnych części zużywalnych wpływających na wydajność proszku. Delikatna chmura proszku tworzona przez pompy Encore HD zapewnia niezrównaną jednorodność i skuteczne pokrycie nawet przy dużej wydajności. 
  Kabina do szybkiej zmiany koloru ColorMax®, pistolety proszkowe Encore HD i centrum dozowania proszku Spectrum HD sprawiają, że produkcja w firmie Giménez Ganga jest bardziej elastyczna, a nawet bardziej ekonomiczna w przypadku powlekania małych partii. Kabina jest przystosowana do zmiany koloru w ciągu kilku minut. Inteligentne zarządzanie przepływem powietrza, regularne przedmuchy sprężonego powietrza i centralny system odciągu kanałowego zapewniają, że overspray jest transportowany do czyszczenia i odzysku nawet podczas pracy. 
  Mimo że nowoczesny system lakierowania proszkowego jest skomplikowany, obsługa za pomocą PowderPilot HD firmy Nordson wymaga niewielkiego szkolenia i może być skonfigurowana dla wielu języków. Ekran dotykowy pokazuje operatorowi zawsze istotne informacje o statusie poszczególnych modułów instalacji i w razie potrzeby wymaga instrukcji obsługi krok po kroku. Cały system malowania proszkowego obsługiwany jest przez jedną osobę. W przypadku zmiany koloru czyszczenie całego systemu trwa to tylko kilka minut. W celu identyfikacji części następuje komunikacja pomiędzy systemem Nordson a systemem ERP w celu załadowania zaprogramowanych ustawień dla produktów z danej rodziny. Części są powlekane w grupach po trzy sztuki. Zmiany koloru są sygnalizowane przez lampkę, która otrzymuje informacje z systemu ERP. Kolor, który będzie używany w następnej kolejności, jest wyświetlany na monitorze ERP. W ciągu jednej zmiany roboczej może nastąpić do ośmiu zmian kolorów. Jest to znaczący wkład w elastyczną i ekonomiczną produkcję.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Zmiany koloru są sygnalizowane przez światło.
  Wysokiej jakości powłoka proszkowa dla produktów do ochrony przed słońcem
  Szczególnie w przypadku malowania proszkowego profili aluminiowych wysoka penetracja proszku gwarantuje doskonałą jakość powłoki. Wysoka wydajność transferu aplikacji jest kluczem do naszego oszczędnego procesu malowania proszkowego.
  Szczególnie w przypadku malowania proszkowego profili aluminiowych wysoka penetracja proszku gwarantuje doskonałą jakość powłoki. Wysoka wydajność transferu aplikacji jest kluczem do naszego oszczędnego procesu malowania proszkowego.
  Szczególnie w przypadku malowania proszkowego profili aluminiowych wysoka penetracja proszku gwarantuje doskonałą jakość powłoki. Wysoka wydajność transferu aplikacji jest kluczem do naszego oszczędnego procesu malowania proszkowego.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...