• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(149)/2024

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    3 miesiące temu  10.07.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Na czym tak naprawdę może zyskać Twoje przedsiębiorstwo?

    Biznes to wyścig, a brak inwestycji w innowacje technologiczne i nowoczesne rozwiązania to częsta blokada, która uniemożliwia rozwój. Dlaczego? Wszystkiemu winne jest otoczenie, w jakim nasz biznes funkcjonuje. Postęp technologiczny, konkurencja lub coraz bardziej wymagający klienci. Trudno będzie w tym wyścigu nadążyć za zmianami, bez odpowiednich inwestycji w innowacje i ulepszenia. Jednym z pierwszych działań, jakie warto przemyśleć jest przeanalizowanie aktualnych procesów i ich optymalizacja. W niektórych zaś przypadkach najlepszym wyborem będzie całkowita wymiana starej technologii na nową.

    Na podstawie konkretnego przykładu przedstawione zostanie porównanie starej linii do malowania proszkowego z nową, konkretnie dopasowaną pod określone wymogi klienta. Nowa linia lakiernicza została zaprojektowana i wykonana przez firmę Ecoline, producenta personalizowanych lakierni proszkowych. W analizie zostaną omówione zastosowane technologie usprawniające proces malowania, czyniąc go bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Stara linia produkcyjna pracowała przez około 15 lat i została wymieniona w 2022 roku na nową. Linia została zaprojektowana do malowania dwóch rodzajów detali o stałej wysokości 1,5 m, ale o różnych szerokościach i długości.

    Najistotniejsze strefy procesu w linii z 2007 roku

    Pierwszym procesem jest odtłuszczanie detali (2,7 m). W przypadku wydajności 1 m/min przekłada się to na 2,7 min. Następnie, w procesie zostały uwzględnione dwa płukania po 0,9 m, czyli 54 sekundy. Kolejny etap to suszenie, które wynosi 6 m, czyli zaledwie 6 minut, co w przypadku detali cienkich jest efektywne, natomiast w przypadku detali grubszych, które mają niecki, już nie. Polimeryzacja obejmuje 19 metrów, dla detali cienkich efekt polimeryzacji był zadowalający, w przypadku detali grubszych linia musiała zostać zwolniona, aby umożliwić odpowiednie wypalenie farby. Transporter ma długość całkowitą 110 m.

    Z punktu widzenia energetycznego w starej linii została zastosowana jedna gorąca kąpiel o mocy 200 kW. W piecu procesowym zainstalowane jednostki, susząca i wypalająca, zasilane są jednym palnikiem, z czego wynika moc całkowita 700 kW. Linia o wydajności 1 m/min wymaga więc 950 kW do całkowitej obsługi technologii. Moc elektryczna to 15 kW.

    Porównania procesów starej i nowej technologii

    Po wnikliwej analizie potrzeb klienta oraz jego portfolio produkcyjnego została zaprojektowana linia produkcyjna do malowania proszkowego uwzględniająca rodzaj produkcji oraz maksymalną wydajność całego procesu. Malowane detale mają takie same wymiary w stosunku do starej technologii. Ogromna większość produkowanych elementów, czyli prawie 80%, to produkcja elementów cienkich. Propozycja nowej linii produkcyjnej zaprojektowanej przez Ecoline uwzględnia również maksymalną energooszczędność całego procesu. Przy dużo mniejszym nakładzie finansowym można zatem pomalować cienkie detale, które stanowią 80% całej produkcji, aż o 50% szybciej, w stosunku do starej technologii.

    Proces przygotowania powierzchni jest tak samo prosty jak w poprzedniej wersji, ponieważ rodzaj i przeznaczenie detalu do wewnątrz nie uległy zmianie. Jednak, strefy aktywne oraz polimeryzacja, ze względu na zastosowanie dwóch prędkości, zostały w tym przypadku wydłużone do 3,6 m mycia i 1,5 m każdego płukania. Suszenie przy normalnej wydajności zajmuje 13,7 m, co swobodnie pozwala na wysuszenie i grubych, i cienkich detali. Pod względem energetycznym mamy zastosowany tunel przygotowania powierzchni o mocy zaledwie 175 kW oraz piec suszący z dedykowanym palnikiem o mocy 175 kW. Piec wypalający ma 350 kW. Suma wszystkich mocy cieplnych na nowej linii to 700 kW. W stosunku do starej linii jest to mniej, nawet pomimo bardziej zaawansowanej technologii oraz wielkości nowej linii. Jeśli chodzi o moc energetyczną, z uwagi na wielkość, wymagane jest zastosowanie większych pomp, większego pieca oraz większych elektrycznych mocy na recyrkulację powietrza. W związku z tym nowa technologia zużywa więcej energii elektrycznej.
    Nowa linia jest większa, wydawałoby się więc, że zużywa więcej energii, ale dzięki zastosowaniu przez firmę Ecoline odpowiednich rozwiązań pozwala na uzyskanie maksymalnych oszczędności. W przypadku zainstalowanej mocy 950 kW, stara linia potrzebuje średnio ok. 63 m3 gazu, natomiast nowa linia tylko 33 m3. Jeżeli chodzi o energię elektryczną, wygląda to zgoła inaczej. Jednak oszczędności dotyczą nie tylko mniejszego zużycia gazu, ale wszystkich łącznych kosztów eksploatacji linii, mniejszych przepływów gazu oraz zamówienie mniejszej mocy. Jeżeli chodzi o rozruch linii, są to również dość znaczne różnice, w przypadku starej linii jest to 90 m3, w przypadku nowej już tylko 66 m3.

    Porównanie rocznych kosztów eksploatacji

    GALERIA ZDJĘĆ

    Wymiana starej linii na nową
    Wymiana starej linii na nową

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(149)/2024

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp