Szukaj

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 2(124)/2020
  Strona 1 z 3

  Nowoczesna technologia obróbki metali i powierzchni

  Cztery lata temu Linak Profiles, znany do 2018 r. jako AKK Industri ApS w Sønderborgu, zmodyfikował swoją produkcję, aby rozwiązać kwestię rosnącego zapotrzebowania na kolumny podnoszące i jednocześnie zwiększyć wydajność produkcji. Linak obecnie jest między innymi producentem tych kolumn. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia elektryczne, które zamieniają ruch obrotowy niskonapięciowego silnika prądu stałego na ruch liniowy, umożliwiając w ten sposób pchanie i ciągnięcie. Od czasu wprowadzenia zmian najnowsze roboty i urządzenia w nowo wybudowanej hali w dużej mierze zautomatyzowały procesy związane z produkcją kolumn podnoszących do regulacji wysokości nowoczesnych stołów biurowych. Centralnym urządzeniem jest lakiernia proszkowa wykorzystująca opartą na fazie gęstej technologię HDVL firmy Nordson.

  Wyzwanie

  – Aby móc podnieść lub obniżyć powierzchnię roboczą biurka, konieczne są precyzyjnie obrobione profile – wyjaśnia Kim Paulsen, operator w Linak Profiles. – I aby sprostać wysokim wymaganiom projektowym, konieczne jest zapewnienie tych profili w szerokiej gamie kształtów i kolorów.
  Ponadto prowadnice kolumn wieloczęściowych mają bardzo wąski zakres tolerancji i dla zapewnienia ich niezawodnego funkcjonowania niezbędne jest ich bardzo równomierne pokrycie.

  Rozwiązanie: wykorzystanie najnowszych technologii

  W 2016 roku firma postanowiła zbudować całkowicie nową halę produkcyjną, wyposażając ją w najnowszą technologię i opierając się na wysokim stopniu automatyzacji w celu osiągnięcia wyższej wydajności i przepustowości. Od tego czasu w Sønderborgu, na około 6500 mkw. powierzchni produkcyjnej, 50 pracowników opracowuje i produkuje najwyższej jakości podnośniki w liczbie do 20 000 tygodniowo. Roboty wykonują spawanie z najwyższą precyzją i dużą prędkością, a poprzednio zastosowany w lakierni system natryskowy Venturi został zastąpiony przez pompy w technologii HDLV firmy Nordson.
  Wydajna lakiernia proszkowa dzieli się na obszary obróbki wstępnej, ogrzewania, aplikacji proszku i wykończenia. Po obróbce wstępnej detale transportowane są do kompaktowej kabiny lakierniczej ColorMax3.
  W kabinie znajduje się siedem automatycznych pistoletów proszkowych Nordson Encore HD, które zapewniają bardzo równomierne nakładanie proszku z maksymalną kontrolą procesu przez długi okres czasu. Dzięki systemowi natryskowemu Encore HD z pompami HDLV więcej proszku jest pompowane do pistoletu proszkowego przy niskiej prędkości i przy użyciu mniejszej ilości powietrza. Powstające w wyniku tego miękkie rozpylanie zapewnia doskonałą skuteczność nanoszenia pierwszej warstwy i umożliwia maksymalną kontrolę procesu. Pozwala to uniknąć ręcznej dodatkowej obróbki detalu. Ponadto do ręcznego powlekania detali o specjalnych kształtach służy tutaj pistolet Encore HD.
  Kabina została także zaprojektowana do szczególnie szybkich, w dużej mierze zautomatyzowanych procesów czyszczenia, aby zminimalizować długie przerwy w produkcji przy dziesięciu wymianach koloru na zmianę roboczą. Wydajność aplikacji jest zmaksymalizowana poprzez połączenie miękkiego rozpylania systemu natryskowego Encore HD i wysokiej zwartości linii produkcyjnej. Minimalny nadmiar mgły lakierniczej jest odzyskiwany przez unikalny system podwójnego cyklonu o wydajności odzysku ponad 95%.
  Centrum podawania proszku Nordson Spectrum HD zapewnia inteligentne zarządzanie proszkiem w systemie malowania proszkowego. Cały system obsługiwany jest za pomocą dotykowego ikonowego panelu sterującego PowderPilot HD. Operator systemu może w dowolnym momencie wywołać informacje o bieżącym stanie wszystkich modułów i, na przykład podczas zmiany koloru, wyświetlać krok po kroku miejsce, gdzie niezbędna jest jego interwencja.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  System szybkiej zmiany kolorów obejmuje centrum podawania proszku Spectrum HD z panelem sterującym PowderPilot HD, kabinę ColorMax3 i siedem automatycznych pistoletów proszkowych Encore HD.
  Miękkie rozpylanie proszku systemu natryskowego Encore HD zapewnia pełną kontrolę procesu.
  Maksymalnie dziesięć wymian kolorów na zmianę roboczą – dane na temat zmiany koloru zarejestrowane przez system są częścią zestawu narzędzi do monitorowania wydajności operacyjnej i są wykorzystywane do ciągłego usprawniania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony