• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(125)/2020

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  30.06.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Spersonalizowane, w pełni automatyczne, dopasowane do indywidualnych wymagań użytkownika malarnie

    Inteligentne fabryki robotyzacja, czy Internet Rzeczy to nie tylko futurystycznie brzmiące hasła. Przemysł 4.0 już dzisiaj funkcjonuje w zakładach i fabrykach, dyktując kierunek rozwoju wielu branż, w tym malowania proszkowego. Firmy chcące utrzymać swoją pozycję i klientów muszą otworzyć się na nowe rozwiązania i sprostać wyzwaniom, które niesie przyszłość. 

    Od maszyny parowej do robotów

    Czym jest Przemysł 4.0? Przede wszystkim zmianą zachodzącą w filozofii biznesowej i światopoglądzie. To kolejna faza rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się od wynalezienia maszyny parowej i trwa nieprzerwanie, kształtując obraz gospodarki na całym świecie. Na tym etapie rozwoju najważniejsza staje się automatyzacja i digitalizacja procesów, tak aby to maszyny wykonywały największą część pracy, a także komunikowały się ze sobą i z człowiekiem. Dużą rolę odgrywa gromadzenie danych i ich późniejsza analiza pozwalająca na optymalizację przebiegu produkcji. Zmiany zachodzą też w relacjach między przedsiębiorcą a klientem. Istotna staje się możliwość zaoferowania odbiorcy pełnej personalizacji produktu – w przypadku farb proszkowych, precyzyjnego dobrania koloru, pożądanej faktury czy spełnianej funkcjonalności farby. Klient nie jest już biernym konsumentem, ale stanowi cenne źródło informacji zwrotnej i zyskuje realny wpływ na produkty, które oferuje przedsiębiorca. 

    Sprostanie zmianom, których jesteśmy świadkami, wymaga dużego zaangażowania przedsiębiorców, ale równocześnie umożliwia zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku i wysokich zysków. Wykorzystanie innowacyjnych technologii i metod zarządzania pozwala na usprawnienie procesu produkcji i zwiększenie wydajności zakładu produkcyjnego, na przykład szybsze i bardziej oszczędne lakierowanie dużej ilości elementów przy zachowaniu wysokiego standardu jakości. 

    Innowacje technologiczne w zakładach malowania proszkowego

    W Polsce założenia czwartej rewolucji przemysłowej realizowane są przez firmy takie jak Ecoline. W jej ofercie klienci znajdą silnie zautomatyzowane linie malowania proszkowego, dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Produkty Ecoline zaprojektowane zostały w taki sposób, by udział człowieka w przebiegu procesu lakierniczego był ograniczony do rozpoczęcia całej procedury i odpowiedniego zaprogramowania linii lakierniczej. Linie wyposażone są w tunel oczyszczania powierzchni, piec suszący, piec wypalający i przenośniki mogące udźwignąć ciężar do 250 kilogramów. Wszystkie etapy lakierowania: od przygotowania powierzchni i suszenia, poprzez jej malowanie, polimeryzację przeprowadzone są automatycznie, a pracownik jedynie odbiera na koniec gotowy produkt.

    Rozwój technologii pozwala również na realizację zadań, które jeszcze niedawno wydawały się niewykonalne. Przykładem mogą być lakiernie wertykalne pozwalające na malowanie proszkowe profili aluminiowych, których długość elementów wynosi nawet osiem metrów. Jeszcze niedawno lakierowanie tego rodzaju elementów było dla przedsiębiorstwa wyzwaniem, dziś ich powierzchnię można bez problemu zabezpieczać i wykańczać w bardzo krótkim czasie. Ecoline w dziedzinie montażu i eksploatacji lakierni wertykalnych proponuje swoim klientom w pełni zautomatyzowaną linię wyposażoną w system załadunku profili, tunel do przygotowywania powierzchni, piec suszący i kabinę do malowania, a także piec wypalający i przystosowane do tego typu elementów przenośniki. Jego integralnym elementem jest zaawansowana technologicznie, unikatowa kabina lakiernicza, zwana diamentową, która pozwala na malowanie elementu z wielu stron jednocześnie, dzięki czemu zdecydowanie skrócony zostaje czas lakierowania. 
    Personalizacja i produkcja niestandardowych produktów na dużą skalę odgrywa istotną rolę w Przemyśle 4.0. Przewiduje się, że w przyszłości o przewadze rynkowej przedsiębiorstwa będzie świadczyć możliwość masowej produkcji przedmiotów, z których każdy będzie dopasowany do indywidualnego odbiorcy. Przykładem takiego rozwiązania w przemyśle już dziś jest lakiernia modułowa Ecoline, która jest dopasowana do indywidualnych wymagań swojego użytkownika. Klient może elastycznie wybierać spośród dostępnych elementów lakierni i decyduje, które z nich są mu potrzebne, a całość zostaje dopasowana do powierzchni, jaką dysponuje. Taka linia produkcyjna jest zdecydowanie tańsza w realizacji projektu tworzonego od podstaw, a jednocześnie może „rosnąć” wraz z potrzebami przedsiębiorstwa, ponieważ jej właściciel może do niej dodawać elementy wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem. 
    Aby zachować pozycję lidera w dobie Przemysłu 4.0 nie wystarczy ciekawa oferta. Firma, która chce przetrwać na rynku, musi nieustannie pracować na swoje dobre imię i walczyć o utrzymanie klientów. Dlatego wiodący przedsiębiorcy nie czekają, aż przyszłość nadejdzie, ale kreują ją sami.
    – Ciągły rozwój jest dla Ecoline kluczem do sukcesu – mówi prezes firmy Piotr Potocki. – Chcemy dostarczać naszym klientom rozwiązania technologiczne na światowym poziomie, dlatego nieustannie prowadzimy prace badawczo-rozwojowe. Do tej pory uzyskaliśmy trzy patenty, a już dziś pracujemy nad kolejnymi innowacjami, bo wiemy, że od tego zależy nasza przewaga konkurencyjna. Do końca roku zaoferujemy naszym klientom zautomatyzowaną linię produkcyjną ze zrobotyzowaną kabiną lakierniczą. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Firma Ecoline stworzyła na własne potrzeby spersonalizowaną malarnię proszkowa odpowiadającą wymogom Przemysłu 4.0, która służyć ma m.in. jako showroom. Można w niej przeprowadzić próbne malowanie, sprawdzić funkcjonalność proponowanych rozwiązań, wykonać różnego rodzaju testy oraz skonsultować możliwości i wydajność projektów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(125)/2020

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp