
Powlekanie proszkowe od podstaw
Obserwując w malarni jak wygląda powlekanie elektrostatyczne farbami proszkowymi wydaje się, że raczej nie może tu zdarzyć się nic takiego, co zepsuje efekt końcowy. Proces wygląda nadzwyczaj prosto i ekologicznie. Jednak, jak to zwykle bywa, problem pojawia się w szczegółach, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Zazwyczaj, nie znając wielu uwarunkowań stosowanej technologii, uczymy się na własnych błędach i ponosimy ich konsekwencje. Ten tekst jest propozycją zmiany tego trendu poprzez zwrócenie uwagi na kilka dość częstych błędów aplikacji farb proszkowych i na sposoby uniknięcia czasem kosztownych pomyłek.
Problemy z powlekaniem
Przyczyn pojawienia się problemów z jakością nakładanych powłok proszkowych jest sporo. Wśród nich możemy wymienić te najważniejsze:
niewłaściwy dobór/jakość farby proszkowej, niewłaściwe/niedostateczne przygotowanie powierzchni przed powlekaniem, błędy popełnione podczas aplikacji farby proszkowej, błędy popełnione podczas termicznie wspomaganego sieciowania powłoki w piecu.Jeśli postępujemy zgodnie z ogólnymi zasadami opisującymi powlekanie farbami proszkowymi oraz dodatkowo zaznajomiliśmy się z instrukcjami stosowania dostarczonymi przez dostawcę materiałów powłokowych, to powinniśmy uniknąć większości niemiłych niespodzianek. Wśród wymienionych przyczyn niepowodzeń zdecydowanie największe pole do działania pozostawia nam sama aplikacja farby proszkowej. To ta operacja decyduje o efektywności zużycia materiałów powłokowych, generuje większość wad gotowych powłok,...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)