• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(118)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  30.04.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    Doskonały rezultat jak w farbie ciekłej

    Podczas fazy topienia i utwardzania TIGER Drylac® 3D Metallics tworzy kanały bezbarwnej powłoki proszkowej pomiędzy pigmentem i powierzchnią powłoki (patrz ilustracja 7). 
    W rezultacie, podobnie jak w przewodach światłowodowych, pigmenty efektowe osadzone głęboko wewnątrz matrycy powłoki proszkowej stają się widoczne (patrz ilustracja 8).
    Efekt metaliczny 3D można zobaczyć doskonale z różnych perspektyw, a wyniki są bardzo zbliżone do wyników farb mokrych.

    Efekty metaliczne 3D: widoczne pod każdym kątem

    Siłę efektu można również wykazać, mierząc kryteria intensywności połysku i jego powierzchni. Poniższe wartości porównują kolor zbliżony do RAL 9007, wyprodukowany z metodą bondowania, a za drugim razem z nową metodą TIGER 3D (patrz tabela 1). 

    Intensywność i obszar widocznego efektu mierzono pod trzema różnymi kątami i porównywano. Proces ten pokazuje, że uzyskany efekt bondowanej powłoki proszkowej można wyraźnie zobaczyć pod pewnym kątem, ale zmniejsza się drastycznie pod innymi kątami. 
    Natomiast TIGER Drylac® 3D Metallics pokazuje wysoko rozwinięte wartości efektów przy wszystkich trzech kątach pomiaru, które są wyraźnie widoczne gołym okiem (patrz ilustracja 9).


    Tabela 1. Zmierzone wartości powierzchni i intensywności połysku przy różnych kątach pomiaru. 

    Dopasowany do każdej powierzchni

    TIGER Drylac® 3D Metallics dostępny jest w dowolnym połysku i do każdej powierzchni. Efekty zewnętrzne tych powłok proszkowych spełniają wymagania dla wysoce obciążonych warunkami atmosferycznymi zastosowań fasadowych, samochodowych i wielowarstwowych, a także powłok o skomplikowanych geometriach elementów (patrz ilustracja 10).

    Ta innowacyjna powłoka proszkowa z efektem metalicznym TIGER może być nakładana za pomocą zwykłego sprzętu elektrostatycznego. Lakierowanie metodą tribo zostało nawet ulepszone dzięki nowej metodzie. 
    TIGER Drylac® 3D Metallics charakteryzuje się wysoką powtarzalnością różnych partii produkcyjnych i szczególnie wspaniałymi efektami wizualnymi. Ich odporność na zmiany parametrów aplikacji i zmiany stosunku świeżego do wtórnego proszku sprawiają, że są one przyjazne dla środowiska i rozsądną alternatywą dla farb ciekłych: dla większej wydajności i to już przy jednej warstwie.     

    Christian Lutz Ing. M.Sc.
    Technical Product Manager  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Ilustracja 1. Mieszana na sucho powłoka proszkowa widziana z SEM w 5-tysięcznym powiększeniu. Pigmenty i ziarna są rozmieszczone luźno obok siebie (nie są złączone).
    Ilustracja 2. Powlekana powłoka proszkowa widziana z SEM w 5-tysięcznym powiększeniu. Pigmenty są „złączone” z ziarnem proszku.
    Ilustracja. 3. Cienie/pasy z powodu niejednorodnego rozkładu pigmentu metalicznego.
    Ilustracja 4. Widoczna różnica: widne – ciemne miejsca spowodowane przesunięciem podczas montażu.
    Ilustracja 5. Obraz mikroskopowy pigmentów po procesie TIGER 3D. Większość pigmentów nadal ma swój pierwotny rozmiar.
    Ilustracja 6. Pigmenty w powłoce proszkowej po wytłaczaniu (ekstruzji). Większość została zniszczona przez siły ścinające.
    Ilustracja 7. Pigment jest osadzony w warstwie bezbarwnej powłoki proszkowej, a więc widocznej na powierzchni.
    Ilustracja 8. Lakier proszkowy TIGER Drylac® 3D Metallics w przekroju poprzecznym.
    Ilustracja 9. Po lewej: bondowany RAL 9007, z prawej: TIGER Drylac® 3D Metallics. Efekt metaliczny jest wyraźniej widoczny.
    Ilustracja 10. Esplanade Art Center w Singapurze. iStock-photo.com: LANCE LEE | AsiaPhoto.com
    Trójwymiarowe powłoki proszkowe

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...