• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 4(132)/2021

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  03.09.2021, ~ Administrator   

  Widok na malarnię proszkową w firmie Zamtechnika.

  Widok na malarnię proszkową w firmie Zamtechnika.

  Strona 1 z 4

  W pełni zautomatyzowany proces malowania proszkowego u producenta akcesoriów meblowych

  W pełni zautomatyzowana linia lakiernicza do proszkowego malowania to najnowsza inwestycja firmy Zamtechnika Spółka z o.o. w Mielcu. Ten producent akcesoriów meblowych postawił dostawcy linii wysokie wymagania techniczne. Wybór padł na firmę Romer, polskiego producenta malarni proszkowych. 

  Poprzeczka wymagań co do instalacji lakierni proszkowej została postawiona potencjalnemu dostawcy dosyć wysoko. – Lakiernia miała być zaawansowana, tj. jak najbardziej zautomatyzowana, ponieważ większość procesów w naszym zakładzie odbywa się automatycznie i nie wyobrażam sobie, żeby w tym przypadku miało być inaczej – wspomina Szymon Kuś z firmy Zamtechnika. – I co najważniejsze, po spełnieniu tych wymogów lakiernia miała być szybko dostarczona i zainstalowana. Konkurencyjna oferta po spełnieniu stawianych wymagań była prawie dwa razy droższa – w tym przypadku nie mogliśmy dokonać innego wyboru, jak wyboru firmy Romer. Jak się okazało w praktyce, co działa na naszą korzyść, projektowany przez Romer zapas bezpieczeństwa był w tym przypadku na tyle duży, że pozwala nam na przyspieszenie linii nawet o 20 proc. w stosunku do projektowanych wydajności. 

  System transportu 

  Zawieszanie i transport wyrobów odbywa się na przenośniku łańcuchowym monorail. Masywne wykonanie łańcucha, szyn w połączeniu z gęsto zamieszczonymi zawieszkami, pozwala tutaj na niemal dowolne wieszanie elementów bez zmartwień o ewentualne uszkodzenia czy przeciążenie.
  – Na całej długości łańcucha można wieszać obciążenia nawet do 7000 kg, co jest, jak dla nas, na pewno przyszłościowym rozwiązaniem i gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę – twierdzi Szymon Kuś.
  Łańcuch na przenośniku smarowany jest automatycznie. Napęd – sterowany falownikiem – zabezpieczony jest ciernym sprzęgłem, wyposażonym w precyzyjny enkoder, który dzięki integracji systemów, komunikuje się z innymi urządzeniami i dostarcza im bieżących informacji o prędkości.

  Tryb sterowania 

  Sterowanie całym systemem odbywa się z poziomu 10-calowego panelu dotykowego Romer ProfiControl. Zapewnia on całkowitą integrację posiadanych systemów według standardu Industry 4.0. Jest to również dobre rozwiązanie z tego względu, że Romer jest producentem podzespołów elektronicznych oraz oprogramowania do nich. Co za tym idzie, serwis i obsługa realizowana jest na zupełnie innej płaszczyźnie: producent – producent, a to otwiera nowe możliwości.
  ProfiControl standardowo umożliwia programowanie ustawień wszystkich pistoletów, zarówno serii romer ProfiSpray, jak i Proton II, w tym ustawień prądowych oraz pneumatycznych bez konieczności podchodzenia do nich. Nie ma potrzeby zakupu dodatkowych elementów pośredniczących, które odpowiadają tylko za komunikację
  Standardowo również programy lakierowania składają się z ustawień, np. manipulatorów, w tym prędkości automatycznego dosuwania, posuwu góra–dół, czy parametrów tzw. oversprayu, czyli momentów, kiedy pistolet przed detalem ma zacząć malować, a kiedy skończyć.
  W zależności od szyku pistoletów sterownik ProfiControl wyposażony jest w algorytmy, które mają optymalizować grubość nakładanej powłoki w oparciu o prędkość przenośnika, powierzchnię do lakierowania, zużycie zwężek w inżektorach itp.
  Wszystkie te systemy są bardzo pomocne w tym, by utrzymać wysoką jakość lakierowanych detali, to jest powtarzalność nanoszonej powłoki. Tak zwany czynnik ludzki wyeliminowany jest w tym przypadku do niezbędnego minimum.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Sterowanie całym systemem odbywa się z poziomu panelu dotykowego.
  Wydajny system odzysku farby zapewnia cyklon.
  Kabina malarska wykonana jest z dielektrycznego PCV.
  Tunel przygotowania powierzchni.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 11
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...